Türk Televizyon Dizileri

Türk Televizyon Dizileri hayatımızın bir parçası haline geldi. Hepimizin izlediği bir dizi muhakkak vardır. Severek izlediğimiz dizilerin bir sonraki bölümünü adeta iple çekiyoruz. Fakat bu dizilerin hayatımızda ki olumsuz etkilerini bilsek dahi umursamıyoruz. Bizler yeri geliyor bu olumsuz etkiden çocuklarında olumsuz bir şekilde faydalanmasına sebep oluyoruz. Ben, Türk dizilerinin hayatımızda ki olumsuz bir yönünü sizlerle paylaşmak istiyorum. Türk dizileri bu hafta ki eleştiri yazımız olacaktır.

Televizyon eleştirmenlerinin çoğu dizilerde ki şiddeti, cinsel içerikleri, olumsuz örnekleri, tek tek kaleme aldığını biliyoruz. Fakat biz bu klasik eleştirilerin dışına çıkmak istiyorum. Eleştiriyi yaparken de bir iki diziden örnek vereceğim. Ama benim yaptığım bu eleştiri, diğer eleştiriler gibi görmemezlikten gelinmesini istemiyorum. Lafı fazla uzatmadan konuya gireyim. Bana göre Türk Televizyon Dizileri zamanımızın sömürücüsüdür. Fakat şöyle bir tespitte daha bulunayım. Sadece dizi olarak bakmayalım olaya. İnsanların dizi seveni, açık oturum seveni, film ve yarışma seveni de var. Ama genellikle dizi izlediğimiz için Türk Televizyon Dizileri adlı bir başlık yazdım.

Türk Televizyon Dizileri Bizim Zamanımızı ve Hayatımızı Etkiliyor

Bizler hangi kanal olursa olsun, hangi program olursa olsun zamanımızın sömürülmesine seyirci kalıyoruz. Fakat bu konudan pek şikayetçi olduğumuz söylenemez. Akşama kadar çalışıyoruz. Biz akşam eve geldiğimiz de ana haberden sonra izleyeceğimiz programı beklemeye koyuluyoruz. Akşam 20:00’de özetiyle başlayan programın bitişi gece 00:00’ı buluyor. Biz günlük, en az tam 4 saatimizi televizyona bağlı olarak yaşıyoruz.  Ama seviyoruz böyle yaşamayı. Ben kendi adıma konuşmak istiyorum ; “ben sevdiğim bir programın beni dört saat boyunca oturtmasından aşırı rahatsızım!” Türk Televizyon Dizileri veya diğer programlar asla bu kadar uzun sürmemeli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kızılcahamam Çeltikçi Gavur Kalesi
Türk Televizyon Dizileri
Türk Televizyon Dizileri zamanımızı adeta sömürüyor ve kendimize vakit ayırmamızı engelliyor.

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinden örnek vermek istiyorum. Çok sevdiğim bir dizi fakat bana aksiyon ve heyecan yaşatan sahneleri toplasak 30 dk sürmez. Hasan Sabbah dizide bir şeyler planlarken ben o planların çoğunu kafamda kurup çözüyorum. Birde saray içinde ki gereksiz entrika … İşte öyle böyle derken saat bakmışız gecenin 12’si olmuş. Ben, aileme ve kendime zaman ayırmamışım. Ertesi gün aynı dejavuyu başka bir programla yaşıyorum.

İnternet Platformları Farkı

Geçenler de Blutv’den Bozkır ve Alef adlı iki diziyi izledim. Dizilerin bir bölümü en fazla bir saat sürüyor. Ben uzun zamandır dizi izlerken bu kadar keyif almamıştım. En güzel yanı ise, en fazla bir saatten bir bölümü bitince kendime ve aileme vakit ayırabildim. Ailemle sohbet ettim, kitap okudum, çıktım dışarıda 15-20 dakika kadar yürüyüş yaptım… Fakat Türk Televizyon Dizileri ise bir bölümü en az 3 saat olan dizilerle ve gereksiz konularla bizi adeta televizyonun başına kitliyor.

Türk Televizyon Dizileri 1 veya 1,5 saatlik diziler yapamaz mı ? İsteyince yapıyor. Örnek verecek olursak, TRT1 ekranlarında  seksenler dizisi. Dizinin bir bölümü 1 saat kadar sürüyor. Ben sosyal medyada seksenler dizisi ile ilgili baya bir ilgi olduğunu görüyorum. Artık gençlerde 3 saatlik dizilere rağbet göstermiyor. Eğer böyle devam ederse, ulusal kanallar izleyici kitlelerini zamanla Netflix, BluTv, Exxen gibi internet platformlarına kaptıracak. Fakat bunun tehlikesi daha büyüktür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rekabet

Fakat bu tehlikenin kimse ya farkında değil ya da umurunda değil…  Netfilx, BluTv, Exxen gibi platformlar da yayınlanan diziler alkol, sigara, uyuşturucu ve cinsel içerikli görsellerle dolup taşıyor. Aksiyon var, macera var, zamanımız sömürülmüyor ama o platformda da ahlaki bir sömürüye maruz kalıyoruz. Kültür Bakanlığı veya RTÜK uzun süreli Türk Televizyon Dizileri için acil bir çözüm bulmalı. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederim ve fikirlerinizi yorumda görmek isterim. Saygı ve sevgiyle kalın.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest