Televizyon’un İcadı ve Mucidi

Hangimizin evinde yok ? Televizyonsuz bir ev hayal edebiliyor musunuz ? Hangisinin görüntüsü daha canlı ? Kaç piksel? Kaç inc? Hangi marka? Hangi model ? … Televizyon çeşitleri inanılmaz boyutlara ulaştı. Bundan 60 yıl önce televizyonun hayatımıza bu kadar etki edeceğini kim bilebilirdi ? Dünyada hemen hemen her evde olan bu cihazın tarihi nasıldı ? Tarih Keyfi bu gün sizlere Televizyon’un İcadı ve Mucidi hakkında kısa bilgiler verecek. Bilindiği üzere Tarih Keyfi kategorimiz sizlere bilim, sinema, spor, teknoloji tarihi hakkında nice bilgiler vermektedir. Bu gün ki konumuz da, evlerimizin baş köşesinde duran, temel ihtiyaç olmamasına rağmen ihtiyacımız varmışcasına her odaya bir tane aldığımız televiyondur.

Hayatımızı neredeyse televizyonda gördüğümüz yıldızlara göre şekillendiriyoruz. Dünyada yaşanan olayları, ilk televizyondan öğreniyoruz. Futbol maçlarını izleyip coştuğumuz, filmler izleyip  güldüğümüz veya dertlendiğimiz, dizileri takip ettiğimiz, son dakika haberlerini öğrendiğimiz bu cihaz, bizlere evimizin içinde adeta dünya turu attırmaktadır. Afrika’da ki aslanları, zurafaları televiyozdan izleriz. Şimdi gelelim evlerimizin baş köşesinde tuttuğumuz ve oturduğumuz yerden dünyayı gezdiren cihazın geçmişine. Yani Televizyon’un İcadı nasıl olmuştur ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çanakkale Şehitlerine Mehmet Akif Ersoy

Televizyon’un İcadı ve Mucidi

Tarihler 1878’i gösterdiğinde  Eadweard Muybridge tarihin ilk videosunu , yarış atını koşmasını çekerek yapmıştı. Tarihler 1888’i gösterdiğin de ise 2.11 saniyelik Roundhay Garden isimli bir film çekilir. Zaman ilerledikçe filmler uzadı, daha kaliteli sinemalar çekilmeye başlandı. Şimdi sıra bu tarz hareketli videoları herkesin evine yerleştirme vaktiydi.  19. yüzyıl sonları ve 20. yüz yıl başlarında dünyanın bir çok bilim adamı bu konu üzerinde çalışıyordu. Nihayet Televizyon’un İcadı 1925 yılında İskoçyalı Bilim Adamı John Logie Baird tarafından gerçekleştirildi.

1920’li yıllarda bir çok bilim adamı Televizyon’un İcadı için çabalıyordu. Amerika’dan Charles Francis Jenkins ve Philo Farnsworth , Rusya’dan Vlademir Zworykin, İngiltere’den Isaac Schoenberg ve Japonya’dan Kenjiro Takayanagi televiyoz için çalışmalar yapmaktaydı. Fakat 1925’de televiyonun mucidi İskoç john Logie Baird , 1884 yılında Paul Nipkow’un icad ettiği döner diske dayalı bir televizyon icad etti.

Televizyon'un İcadı
Televizyon’un İcadı ve Mucidi Tarihin İlk Televizyonu İskoç Bilim Adamı John Logie Baird tarafından icad edilmiştir.

Resimde gördüğünüz tarihin ilk Televizyonudur. Peki John Logie Baird’ın  televizyonunun özellikleri nelerdi ?

  1. Resimde gördüğünüz solda ki düğme , diski açma ve kapamaya yarıyordu.
  2. Arkasında bulunan yuvarlak yere disk yerleştiriliyordu.
  3. Orta da gördüğünüz  John Logie Baird’in şirketinin amblemi.
  4. Amblemin altında ki düğme , görüntünün ince ayarı yapılıyordu.
  5. Hareketli görüntüler sağ tarafta ki küçük ekranda izleniyordu.
  6. Ayrıca radyo alıcısı işlevi televizyon yayınlarını yakalıyordu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İlk Video Oyunu

Nasıl Çalışıyordu ?

Aygıtta bulunana ampulün parlaklığını, televizyona ulaşan sinyaller çok hızlı bir şekilde değiştiriyordu. Hızlı bir şekilde dönen disk, sarmal biçimde delikten bakarak ampulü izleniyordu. Hareketli delikler ve değişen parlaklıklar bir araya gelince, ekran da küçük hareketli görüntü ortaya çıkıyordu. Görüntüyü büyültmek için ise mercekten faydalanılıyordu.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest