Tarladan Çıkan Altın

Osmanlı Devleti’ni  600 yıl ayakta tutan sebeplerin başında, adaleti gelir. Osmanlı Devleti kurulduğu dönemler Bizans’ın adaletsiz düzeninden rahatsız olan gayrimüslimler, Osmanlı Adaletine sığındığı tarihi kaynaklardan tespit edilmiştir. Hatta gayrimüslim beldelerden Osmanlı Padişahları’na “Bizim şehrimizi de fethedin” diye metkuplar yazmışlardır.  Bu gün de Cuma vesilesiyle Tarladan Çıkan Altın başlıklı Tarih makalemiz de Osmanlı Adaletinin ne kadar hassas olduğunu göstereceğiz.

İstanbul’un fethinden sonra bir mahkeme olayı yaşanır. Bu olay Osmanlı adaleti ve kadısının ne kadar hassas ve güzel işlediğinin kanıtıdır. İznik şehrinde yaşanan bu mahkeme de Kadı Efendi ‘nin vermiş olduğu karar taktire şayandır. Tarlatan Çıkan Altın iki kişi arasında bir türlü paylaşılamamış ve konu Osmanlı Kadısına kadar  intikal etmiştir. Bakalım iki kişi arasında paylaşılamayan altınlar da kadı nasıl karar verecektir? Lakin bu altınların paylaşılamamasının sebebi bile, günümüzde görülmeyecek derecede incelik içermektedir. Öyle ki makaleyi okuduğunuz vakit, aklınıza “günümüzde böyle bir olay olsa…” diye düşüneceksiniz. Düşündükçe de toplumumuzun ne kadar değiştiğini fark edeceksiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sultan Süleyman ve Hızır Aleyhisselam

Tarladan Çıkan Altın Kimin ?

İstanbul’un Fethinden sonra İznik’te yaşanan bir olayda Osmanlı’nın adaleti ve insanların ne kadar tok gözlü olduğunu göstermektedir. Bir adam bir adama tarla satar. Satın alan adam tarlayı sürmeye başlar. Sürme esnasında, saban bir şeye takılır. Satın alan adam bakar ve bir küp altın bulur. Tarladan Çıkan Altın adamı şaşırtır . Altınları aldığı gibi  doğru, tarlayı satın aldığı adama gider.  Altınları vermek ister. “Bu altınların sahibi sensin. Ben senden tarlayı satın aldım. Bu benim hakkım değildir.” der.

Tarlanın eski sahibi gülümseyerek şöyle cevap verir; “Ben sana tarlanın tamamını sattım. O Tarladan Çıkan Altın senindir. Bunda benim hakkım yoktur.” der. Tarlanın eski sahibi ve yeni sahibi altın konusunda anlaşamazlar ve mesele Osmanlı Kadısına intikal eder. Kadı efendi meseleyi dinler ve altınları nasıl değerlendirileceğine karar verir. Kadı efendi her ikisine de çocukları olup olmadığını sorar. Biri evlilik çağına gelmiş oğlu ve birininde aynı yaşlarda kızı vardır.  Kadı efendi ikisine de; “O çocukları evlendirin. Altınları da düğünlerinde harcayın. Kalan altınları da çocuklara verin.” der. Her ikisi de kadı efendinin dediğini yaparlar. Kadının verdiği kararla, Tarladan Çıkan Altın bir yuva kurmaya yarar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vahdettin Han'ın Atatürk'e Talimatı

Sosyal Medya

3 thoughts on “Tarladan Çıkan Altın

 • Ekim 16, 2020 tarihinde, saat 12:03 pm
  Permalink

  Bu çok ilginç bır olay )) bızede bır tarla satan olsa )))emeğine yüreğine sağlık olsun güzel olmuş

  Yanıtla
 • Ekim 16, 2020 tarihinde, saat 7:07 pm
  Permalink

  Gayet güzel olmuş yaşayarak okudum

  Yanıtla
 • Ekim 21, 2020 tarihinde, saat 11:04 pm
  Permalink

  Çok güzelmiş, emeklerinize sağlık. ilk kez karşılaştım ve yeni bir şeyler keşfetmeme vesile olduğunuz için teşekkürler. 🙏🏻

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest