Tarihte İlk Mikrodalga Fırın

Tarihte İlk Mikrodalga Fırın kim tarafından bulunmuştur .Tarihte İlk Mikrodalga Fırın ne zaman bulunmuştur?

Tarih Sitesi bu gün ki Tarih Keyfi Mikrodalga’nın tarihi. Bu bilgiye Tarih Keyfi kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Tarihte İlk Mikrodalga Fırın

Mikrodalga esasında bir radar vercisidir. Muciti Percy Spencer’dır. 2. Dünya Savaşı’nda müttefiklerin galibiyetlerinde büyük etkisi olan radar düzeneklerinin tasarımı ve üretiminde rol oynadığı düşünülürse çok şaşırtıcı bir durum olmaz.

Çikolata ile Gelen Mucit Fikri

Percy 1945 yılında radarlarla ilgili bir araştırma üzerinde çalıştığı sırada ,bir magnetron tüpünün çalışması sınanırken, cebinde ki çikolata parçasının erdiğini fark etti. Bunun üzerine başka denemeler yapmaya karar verdi.

Tarihte İlk Mikrodalga Fırın
Tarihte İlk Mikrodalga Fırın

Percy ilk iş olarak mısırı denemeye başladı. Beklendiği üzere mısır patladı. İkinci denemesini de bir çaydanlığı delip üzerine yumurta yerleştirdi. Magnetronu yumurtaya yöneltti . Bir süre sonra yumurta da patladı. Hemde deneyi izlemekte olan meraklı meslektaşının yüzüne.

Percy Spencer ;

Elektrik mühendisliğinin temellerini kendi kendine çalışarak öğrenmiştir. ABD Deniz Kuvvetleri’nde ise telsiz telgraf becerileri kazandı. Kablosuz gereçler tasarlamaya başladı. 1920’li yıllarda Raytheon şirketinde çalışmaya başladı.

Kaynak Dünyayı Değiştiren Fikirler/TÜBİTAK yayınları.

İlk Fırın

Magnetronu bir ısı kaynağı olarak kullanabileceğini fark eden Spencer’ın araştırmaları ilk Raytheon mikrodalga markalarının öncülüğünü yapmıştır. Hem fazla büyük hemde kullanışsız olan fırınlar 5000$ fiyatına satılıyordu. Fakat fiyatlar hem çok pahalı hemde buzdolabı kadar büyük olması insanların pek ilgi göstermemesine neden oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çanakkale Şehitlerine Mehmet Akif Ersoy

1947’ye gelindiğinde ise şirket ilk Radarange modelini piyasaya sürdü. Buzdolabı büyüklüğünde olan modeller 200-3000$ fiyatına satıldı. İnsanlar bu mucizevi alete çok büyük ilgi gösterdi. (Radarange Fırın: yaklaşık 1,8 m yüksekliğinde 340 kilogram ağarlığında.)

1967’de ise Raytheon’un br alt şirketi olan Amana, gerçek anlamıyla ilk ev-tipi Radaragne modelini çıkardı. Fiyatı 500 doların altında olan bu modeller mutfak tezgahlarına koyabilecek kadar ufak ve kullanışlıydı.

Evet değerli kardeşlerim. Tarih Keyfi ilk konusu Microdalga Fırındı. “Nasıl keşfedildi? Kim keşfetti? Keşfeden ne amaçlıyordu? Hangi şirketler sattı?” gibi soruların cevaplarını verdik. Lütfen bizleri takip etmeye devam ediniz.

Facebook
Tarih Konusu

3 thoughts on “Tarihte İlk Mikrodalga Fırın

 • Mayıs 13, 2020 tarihinde, saat 8:28 pm
  Permalink

  Microdalga fırının radar vericisi oşduguna şaşırdım neler ögrenecez Tarihden bilgiler.
  Güzel paylaşım teşekkür ederim

  Yanıtla
 • Mayıs 14, 2020 tarihinde, saat 12:01 am
  Permalink

  Aynı zamanda içindeki o magnetron isimli parçayı biryere sabitleyip elinizde hiçbireyere bağlı olmayan boştaki herhangi bir çeşit ampulün duy tarafını yaklaştırdığınız zaman yandığını göreceksiniz. Ama yinede sakın evde denemeyin 🙂 güzel bir paylaşım emeğinize sağlık…

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest