Sultan Süleyman ve Hızır Aleyhisselam

Osmanlı Devleti tarihin gördüğü en kuvvetli, adaletli ve ihtişamlı devletlerinden biriydi. Padişahlar ise iyi eğitilmiş siyaset adamlarıydı. Fakat Osmanlı liderlerinin en önemli özelliği ise Yüce Allah’a, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya (SAV), sahabeye ve  alimlere gösterdiği saygıydı. Zaten bir çoğunun başarısında ki sırda buydu. Kanuni Sultan Süleyman da alimlere hürmet eden değerli bir devlet adamıydı. Herkesin dilinde ise “Kanuni Sultan Süleyman ve Hızır Aleyhisselam” kıssası dolanır. Fakat bu kıssayı gelir birde Tarih Sitesi farkıyla okuyun. Fakat bu kıssayı okumadan önce bizim siz değerli okurlardan bir ricamız var. Bu ve diğer tarih bilgilerinde okuduğunuz metinlerde yanlışlık veya eksiklik olursa lütfen bizlere yorumlar kısmından yazarak belirtiniz. Biz sizlerden aldığımız eleştirilerle, sizlere daha kaliteli makaleler hazırlamaya devam edeceğiz.

Kanuni Sultan Süleyman çok iyi yetiştirilmiş devlet adamı olmasının yanı sıra, İslam ahlakı ile yetiştirilmiş bir liderdi. Kanun, tarihte bir çok savaş ve zaferle anılır. Fakat Kanuni Sultan Süleyman çevresinde ki alimlere de büyük hürmet eden devlet adamıydı.  Bu alimlerden biriside Beşiktaşlı Yahya Efendi Hazretleri’dir. Beşiktaşlı Yahya Efendi Trabzon’da doğmuş  Molla Şeyhzade ve Müderris olarakta bilinir. Trabzon’da eğitimini aldı. Fakat Yavuz’un tahta çıkması ile eğitimini Zenbilli Ali Efendi’nin yanında tamamladı. Bu mubarek zât ilerleyen yıllarda Kanuni Sultan Süleyman’ın gönül dostlarından birisi olmuştur.  Fakat ikisi arasında ki Kanuni Sultan Süleyman ve Hızır Aleyhisselam kıssası hala günümüzde dilden dile dolaşmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İL İL Türbelerimiz

Sultan Süleyman ve Hızır Aleyhisselam

Kanuni, Yahya Efendi’nin Hızır Aleyhhisselam ile görüştüğünü bilir. Uzunca süre bu konu hakkında Yahya Efendi Hazretleri ile görüşmek ister. Fakat Sultan Süleyman devlet işlerinden dolayı pek vakit bulamaz. Ama bir gün bu konuyu Yahya Efendi’ye açar. Kanuni Sultan Süleyman; “Hızır Aleyhhisselam ile görüştüğünden eminim. Fakat beni de görüştür.” der. Böylece Sultan Süleyman ve Hızır Aleyhisselam kıssası başlar.

Bir gün Yahya Efendi Sultan Süleyman ile kayıkla boğazı gezmeye çıkmışlar.  Kayığa Yahya Efendi’nin bir ahbabı da biner. Adamın gözü sürekli Kanuni’nin parmağında ki yüzüğe takılır. Bunu farkeden Kanuni çıkarır yüzüğü adama verir ve “buyur daha yakından bak” der. Adam bir müddet yüzüğü inceler. Fakat birden yüzüğü denize atar. Yahya Efendi hariç herkes şaşkındır. Sultan Süleyman bu duruma sinirlense de bir şey söylemez. Kayık karaya yanaşır.Yüzüğü atan adam kayıktan inmeden önce elini denize daldırır ve az önce attığı yüzüğü geri çıkarır. Yüzüğü alan Kanuni şaşkındır. Adam ise ortadan hızlıca kaybolur. Bu durumun hikmetini Yahya Efendi’ye sorar. Yahya Efendi “o gördüğünüz kişi Hızır Aleyhisselam’dı.” der.  Kanuni “bizi neden tanıştırmadın?” diye sorar. Yahya Efendi ise ” O kendini size tanıttı Sultanım. Fakat siz tanımakta geç kaldınız.” der. Sultan Süleyman ve Hızır Aleyhisselam kısassı böylece günümüze kadar ulaşır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Vahdettin Han'ın Atatürk'e Talimatı
"<yoastmark
Sultan Süleyman ve Hızır Aleyhisselam ‘ın tanışmas nasıl olmuştur?

One thought on “Sultan Süleyman ve Hızır Aleyhisselam

  • Eylül 28, 2021 tarihinde, saat 11:10 am
    Permalink

    Metinlerdeki yanlışlığı eksikliği anlamam ama hocam. Süper bir kıssa 👍👍 Ellerinize sağlık 👏 👏

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest