Sembolik Avrupa Haritaları

Sembolik Avrupa Haritaları, özellikle birinci dünya savaşı sırasında propaganda amacı ile çizilmiştir. Haritaların çizimlerinde ülkeler hayvan sembolleri veya ülkelerin kültürlerini simgeleyen çizimlerle temsil edilmiştir. Bu mizahi çizimlerle hem savaşın vahameti anlatılıyor, hem okuması keyifli hale geliyordu. Tarih Sitesi olarak sizler için bu Sembolik Avrupa Haritaları ‘nı araştırdık. Fakat web sitesi olarak, “savaşın kötü bir şey olduğunu ve dünyanın her yerindeki savaşların son bulmasını” temenni ediyoruz. 

Birinci ve ikinci dünya savaşları esnasında milyonlarca insan yaşamını yitirdi. Bunun yanı sıra, Onlarca ülkenin kaderi değişti. Bir çok imparatorluklar parçalandı ve yeni yeni devletler kuruldu. Dönemin şartlarında savaşı insanlara anlatmanın imkanı çok azdı. Gazete ve dergiler savaşın durumunu insanlara anlatmakta bir numaralı aktördü.  İnsanlar uzun uzun yazılar okuyarak bilgiler alıyordu. Fakat bazı sanatçılar tarafından oluşturulan Avrupa Sembolik Haritaları, insanlara ülkelerin siyasi politikalarını resimlerle anlatıyordu. Üstelik bu haritalarda mizahi çizimler olduğu için, izlemesi ve bilgi alması daha eğlenceli hal alıyordu. Unutmayın! Mizah sanatı daha çok akılda kalıcı olur. 

Sembolik Avrupa Haritaları

Sembolik Avrupa Haritaları her dönemin siyasi koşullarını anlatan mizahi çizim haritalarıdır. Bu haritalar savaşları ve siyasi durumları anlattıkları gibi, ülkelerin kültürel özelliklerini de anlatmaktadır. 19.yy ve 20.yy’da çizilen bu haritalar Amerika‘da, Japonya’yda ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde çizilmiştir. Keyifli okumalar dileriz. Bilgiler bir Rus web adresinden alınmıştır.

1- Japonlar Tarafından Çizilen Mizah

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sıfırın Mucidi Harezmi (780-850)

1914 yılında Japonlar tarafından çizilen Sembolik Avrupa Haritası. Harita’da ilk göze çarpan Rusların Almanlarla olan mücadelesi. Amerika’nın uzaktan izlemesi. İtalya’nın kararsızlığı ve Osmanlı’nın Ruslara saldırması…

2- Ruslar Tarafından Çizilen Mizah

1917 yılında Ruslar Tarafından Çizilen Sembolik Avrupa Haritası. Görselde Almanya bir ahtapota benzetilmiş. Fakat ahtapot kolları yılanı andırmakta. İstanbul Ve Çanakkale boğazlarında ahtapotun bir kolunu görebilirsiniz. Buda Almanya-Osmanlı işbirliğini temsil etmektedir.

3- İngilizler Tarafından Çizilen Mizah

İngiliz Fred W. Rose tarafından çizilen Sembolik Avrupa Haritaları ‘ndan biri daha. En dikkat çeken kısmı, Zengin bir İngiliz’in oltasının üzerinde ki timsah.  Üzerinde ise “EGYPT” yani “MISIR” yazıyor.  İngilizler’in Mısır üzerinden Süveyş Kanalı politikası görülüyor. Bir çok ülke belirli simgelerle tasvir ediliyor. Fakat Osmanlı ise adeta ikinci Abdülhamid’le tasvir edilmiş.

4- İtalyanlar Tarafından Çizilen Mizah

İtalyanlar tarafından çizilen Sembolik Avrupa Haritası. Resimde bir çok ülke sembolik olarak verilmiş. Fakat biz “Turchia” yani Türkiye yazan kısmı ele alalım. “A punir tante gazzarre Le tremende scımilarre Gia sfavillano…E conquistan… bastonate.Mentre Serve pecorelle Fan lamenti insolentelle. Non sapale ” İsyan çıkarmasını gerektiğini düşündüğü Bulgarlar, Macarlar, Bosnalılar, Sırplar ve diğer balkan ülkelerini koyunla tasvir etmiş. Osmanlı’yı ise o koyunlara dayak atan padişah ile tasvir etmiş. Türkiye’nin Ege kıyılarında timsah yatmakta. Bu timsah Osmanlı’nın Kuzey Afrika’da ki sorunlarını tasvir etmekte.

5- Almanlar Tarafından Çizilen Mizah

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kızılcahamam Çeltikçi Gavur Kalesi

1880’ler Almanların “Yeni komik Avrupa Sembolik Haritası”. Haritada Yunanlıların Osmanlı’ay silah doğrulttuğunu görebilirsinir. Bu haritamızda da İngilizler Mısır üzerinde oyun oynadıkları tasvir edilmiş.

6-  Fransızlar Tarafından Çizilen Mizah

Fransızlar tarafından çizilen Sembolik Avrupa Haritası bir çok ülkeyi ünvânı ve gücü ile tasvir etmiş.

 

Diğer Çizimler

Aşağıdaki Sembolik Avrupa Haritaları resimlerine tıklayıp hem bilgi alabilirsiniz, hem de resimleri daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Devamı

 

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest