Reshad Strik Ailenin Samimi Üyesi

Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun. Bu gün siz okurlarımıza, bambaşka konu ile geliyoruz. Tarih sitesinin bu gün ki konusu, Ailenin Samimi Üyesi, Reshad Strik. Bir dönem tarihi dizi Diriliş Ertuğrul’da rol alan ünlü aktör , son aylarda TRT BELGESEL’de yayınlanan “Ailenin Yeni Üyesi” adlı belgesel ile ekranlarda. Bosna Hersek kökenli, Avustralyalı oyuncu “Ailenin Yeni Üyesi” adlı belgesel programın da samimiyeti izle bizleri adeta mest etti.

Ailenin Samimi Üyesi konusuna geçmeden önce, ünlü aktör Reshad Strik hakkında kısa bilgi vermek istiyoruz.  22 Haziran 1981’de doğan Boşnak asıllı Reshad, Avustralya’da oyunculuk eğitimi aldı. Daha sonra ABD’de “Tepenin Gözleri 2” adlı filmde rol aldı. İlk kez baş rol oynadığı film ise “Don`t Look Up” filmidir.  2013’de dünya evine girdi. Türkiye’de Diriliş Ertuğrul dizinin birinci sezonunda , Sonradan müslüman olan bir haçlı şovalyesi rolün oynadı. Yaklaşık bir yıldır TRT BELGESEL’de “Ailenin Yeni Üyesi” adlı belgesel programında boy göstermeye başladı. Biz ise Reshad’a “ailenin samimi üyesi” demeyi istedik. Bunun sebebini izleyenler şimdiden çok iyi anladı.

Reshad Strik Ailenin Samimi Üyesi

Yıllardır ülkemizi ve  dünyayı tanıtan nice belgesel programları çekilmiştir. Hemen hemen her programın, şiddetle eleştirildiğine şahit oldum. İzleyiciler bir programa “sunucu çok yemek yiyor. O yemekleri alamayan insanlar var!” diye eleştirirken, diğer program da ise sunucunun “hal ve hareketlerinin yapmacık olduğu” söyleniyor. Bende bu eleştirilerin çoğuna katılıyorum.  Bazı belgesel  programları tamamen şehirlerin yemek kültürünü anlatırken, bazı programların sunucuları ise Anadolu insanını hiç tanımadığını belli ediyor. Fakat Boşnak asıllı Avustralya’lı oyuncu Reshad Strik ülkemizin samimi bir üyesi olduğunu söyleyebilirim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Batı Dünyası Gazze'den Uzak Dursun

Peki bu Boşnak asıllı, Amerikalar’da yaşamış Reshad Strik ‘in diğerlerinden farklı olan duruşu nedir ? İlk sezon izlediğim programlarda Dünya turu yapan Reshan , bu sezon Türkiye turu yapmaktadır. Geçen sene izlediğimde Afrika’da, Güney Amerika’da ve Asya’da  bir çok ülkeye giden Reshad ,oralarda ki fakir insanların ne kadar zor hayatlar yaşadığını bizlere gösterdi. Sadece göstermekle kalmadı ! Ailelerin zorlu iş hayatında da bulundu. Bazen Afrika’da su taşıdı, bazen Brezilya’da peynir sattı. Kimi zaman bir çift öküz ile tarla sürdü, kimi zaman kayalıklarda kertenkele kovaladı.

Ziyaretine gittiği aileler ise Reshad Strik ‘in samimi davranışlarından dolayı hemen benimsediler. Hatta o kadar çok benimsediler ki, Reshad veda ettiği vakit,  göz yaşlarını tutamayanlar oldu. Bu sahne hemen hemen her bölümde gerçekleşti. Düşünsenize, fakir hayatınıza birden, televizyonlarda gördüğünüz ünlü biri geliyor. Sizinle aynı sofrayı paylaşıp, aynı işle uğraşıyor. Sizinle yoruluyor ve sizinle sohbet ediyor… O gariban insanlar, zorlu yaşam şartlarını televizyon yolu ile dünyaya anlatacak olan Reshad’ı benimsiyor. Öyle ki Reshad veda ettiği vakit hem kendisi, hemde ziyaret ettiği aile göz yaşlarını tutamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kızılcahamam Çeltikçi Gavur Kalesi

Türkiye’de

Bu sezon Ailenin Yeni Üyesi adlı belgesel Türkiye’de çekilecek. Geçen haftalar Reshad Strik ‘in Kahramanmaraş ‘da ki ailesi ile olan belgeselini izledim Kurban bayramında çekilmiş olan bu bölümde dikkatimi çeken bir şey oldu. Reshad ‘ın Türk aile yapısına olan saygısı. Aile büyüklerine karşı olan efendliği, kadınlara karşı olan saygılı yaklaşımı beni çok ama çok memnun etti. Bu saygısını aslında yabancı ülkelerde ki çekimlerinde de yaptı. Ama ülkemizde yaptığı o saygılı duruşu, aklıma diğer cıvık sunucuların yaptığı saygısız hareketleri getirdi. Bu güzel davranışından dolayı, Reshad Strik ‘e teşekkürlerimizi iletiyor, yayın hayatında başarılarının devamını diliyoruz. Siz değerli okuyucularımıza da önerimiz Ailenin Yeni Üyesi belgeselini muhakkak izleyin.

 

Reshad Strik Ailenin Samimi Üyesi
Reshad Strik Ailenin Samimi Üyesi

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest