Osmanlıca Rika Hattı

Osmanlı Türkçesi Türk tarihi açısından çok önemli bir yere sahiptir. Bizler yıllar boyunca bu bilgiden bihaber yaşadık. Eğer bir insan tarihe gönül vermiş ise Osmanlı Türkçesi’ne muhakkak yolu düşecektir. Fakat Osmanlıca kurslarına ilgi ve alaka oldukça düşük seviyede. Biz de Tarih Sitesi olarak Osmanlıca konusuna web sitemizde yer vermeye başladık ve şunu gördük. Yüz yüze Osmanlıca eğitimine katılım çok düşük. Fakat online eğitime başvuranların sayısı oldukça yüksek. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşvikleri sayesinde ülkemizde bir çok kişi Osmanlı Türkçesi’ne doğru az da olsa ilgi göstermeye başladı. Bizde bu teknolojinin avantajlarını bu yönde kullanmaya karar verdik. Bu günde Osmanlıca Rika Hattı konusunu işlemeyi uygun gördük.

Daha önce ki Osmanlı Türkçesi konusunda yazı hattımız matbu hattıydı. Fakat tarih belgelerini incelemek isteyen dostlarımıza matbu hattı yeterli gelmeyecektir. Özellikle üniversitede sanat tarihi okuyan öğrencilerin ve tarih araştırması yapmak isteyen öğrencilerin Osmanlıca Rika Hattı bilgisi çok iyi olmak zorundadır.  Peki bu hattın önemi nedir? Neden kullanılma gereği duyulmuştur? Matbuya göre farklılıkları nelerdir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tarih Sitesi

Osmanlıca Rika Hattı

Osmanlı yazışma alfabesi olarak Arapça harfleri tercih etmiştir.  Ecdadımızın Arapça harflerini tercih etmesinin bir çok kültürel ve teknik sebebi olabilir. Ama asıl sebep bize göre  Kuran harfleri olmasından kaynaklanmaktadır. Osmanlıca Arap harfleri ile yazılan Türkçe yazışma dilidir. Bu gün “nasıl ki Latin Harfleri ile Türkçe yazıyoruz” geçmişte de Arap harfleri ile Türkçe yazmışız.  Osmanlıca Rika Hattı ise Osmanlı Türkleri’nin hızlı ve pratik yazması için ürettiği yazışma dilidir.

Bizler, Kuran’ı Kerim okurken gördüğümüz yazı hattı matbu hattıdır. Osmanlı Devleti cihana hükmeden şanlı bir devletti. Bu yüzden de diplomaside yazışma önemli bir iletişim kaynağıydı. Fakat matbu hattı ile yazışma özen gerektirdiğinden yavaş oluyordu. Ecdadımız bu sorunu aşmak için Osmanlıca Rika hattını geliştirmiş. İlk rika hattı örneklerine 18. yüzyılın başlarında görmekteyiz. Bu yazışma sanatında matbuya göre bir çok farklılıklar vardır.  Şimdi sizlere bu farklılıklara önce alfabe ile sonra yazım ile göstermek istiyoruz.

Harfler

Sizlere Osmanlıca Rika hattı ile matbu hattı arasında ki farkı gösteren bir alfabe tablosu hazırladık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Osmanlıca Okutucu Harfler

"<yoastmark

Üç Noktalı ve İki Noktalı Harfler

Osmanlıca Rika hat yazısında üç noktalı ve iki noktalı harfler şöyle gösterilir. Fakat bu durum ortada sonda ve tek yazımlarda değişmektedir. İki noktalı harfleri iki noktaları çizgi ile gösterilmektedir. Üç noktalı harflerin noktaları ise üçgen şeklinde gösterilmektedir. Aşağıda ki tabloda daha iyi anlayacaksınız.

Üç noktalı ve iki noktalı harfler
Üç noktalı ve iki noktalı harfler

Şın , Kaf, Dat ve Nun Harfleri

Kaf, şın ve dat fargleri tek yazıldığında üzerinde çizgi değil sonunda kuyruk olur. Osmanlıca Rika hattında nun harfi tek yazıldığında daha farklı bir görünüm kazanır. Aşağıda ki tabloyu inceleyiniz. Tablada kırmızı ile yazılan harfleri dikkatlice inceleyiniz.

 

Güzel He Harfi

Osmanlı Türkçesi ‘nde  güzel he (هه ه)harfi okutucu bir harfdir. Fakat bu harfinde matbu ve rika hattına göre yazımları farklılık göstermektedir. Osmanlıca Rika ve Matbu hatlarında güzel he harfinin nasıl yazıldığını aşağıda ki resimde gösterdik. Tablada kırmızı ile yazılan harfleri dikkatlice inceleyiniz.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest