Osmanlıca Kitap Önerileri

Türk milleti olarak köklü bir kültüre sahibiz. Bu kültürlerin başında Osmanlı kültürü gelmektedir.  Osmanlıca ise Osmanlı kültürünün en önemli bir parçasıdır. Fakat gerekli ilgi ve alakayı malesef görememektedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın telkinleri ile son 10 yıldır Osmanlıca eğitimleri yapılmaktadır.  Fakat toplumumuzun Osmanlı Türkçesi’ne ilgisi çok azdır. Biz Tarih Sitesi olarak Osmanlı Türkçesi’ne çok önem veriyoruz. Bu konu hakkında dört adet eğitim makaleleri yayımladık. Yayımladıktan belli bir süre sonra gördük ki  site istatistiklerinde Osmanlı Türkçesi makaleleri en çok tıklananlar arasında yer alıyor. Bizde bu istatistiklerden yola çıkarak ziyaretçilerimiz için Osmanlıca Kitap Önerileri vermek istedik.

Sizlere önereceğimiz kitaplar bizzat kendimizin çalıştığı ve gerektiğinde doğru kaynak olarak baş vurduğu kaynaklardır. Bu kaynaklar sayesinde Osmanlı Türkçesi’ni rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Fakat Osmanlıca için önce Kuran okumayı bilmemiz şarttır. Kuran-ı Kerim’i okuyan bir birey Osmanlı Türkçesi’ni rahatlıkla çok kısa sürede öğrenecektir. Daha sonra web sitemize gelip hem Osmanlı Türkçesi  Eğitim makalelerimizden hem de Osmanlıca Kitap Önerileri adlı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Osmanlıca Kitap Önerileri

Değerli okuyucular; Sizler için Osmanlıca Kitap Önerileri üç kategoriden olacaktır. Bunlar;

  1. Eğitim Kitapları
  2. Okuma ve alıştırma kitapları
  3. Dergiler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Okutucu He ve Ye Harfleri

1- Eğitim Kitapları

Hayrat Neşriyat  İmla Müfredatı

  • Osmanlıca Kitap Önerileri konumuzun ilk kitabı,  Osmanlıca İmla Müfredatı’dır.
Osmanlıca Kitap Önerileri eğitim kategorisinde ilk kitabımız, İmla Müfredatı kitabıdır. Hayrat Neşriyat tarafından hazırlanan bu kitap OSmanlı Türkçesi öğrenenler için mükemmel bir eserdir. Alfabede, imla kurallarına, rika hattından, eski el yazılarına kadar bir çok konuyu ele almıştır.

Rıfat Günalan – Murat Candemir Yeni Metod OSmanlı Türkçesi

  • Yeni Metod Osmanlı Türkçesi birinci kur Osmanlıca ‘yı bitirmiş herkesin kendisini geliştirmek için okuyabileceği mükemmel bir eserdir.
Osmanlı Türkçesi hakkında bilginiz var ve bu bilgiyi geliştirmek istiyorsanız, “Yeni Metod Osmanlı Türkçesi ve Seçme Metinler” kitabı tam size göre. Rıfat Günalan ve Rıfat Candemir’in kaleme aldığı Yeni Metod Osmanlı Türkçesi içerisinde ki örnekleri ve alıştırmaları ile Osmanlıca Kitap Önerileri eğitim kategorisinde yerini aldı. Fakat bu kitaptan yararlanmak için en az Osmanlı Türkçesi 1. kur eğitimi almanız şarttır.

 

Dr. Ali Kemal Belviranlı İmla ve Lugat

  • Dr. Ali Kemal Belviranlı hocamızın “Osmanlıca İmla Rehberi” adlı kitabı, Osmanlı Türkçesi öğrenmek isteyen herkesinde elinde bulunması gereken bir kitaptır.
Osmanlıca Kitap Önerileri eğitim kategorisinde yer alan bir diğer kitabımız ise Dr. Ali Kemal Belviranlı’nın kaleme aldığı Osmanlıca İmla Rehberi – 2 adlı kitaptır. Bu harika eserler harflerin ortada başta nasıl yazıdğını ve imla kurallarını öğrenebilirsiniz. Fakat bu esere başlayabilmeniz için diğer imla kitaplarında olduğu gibi Kuran-ı okumayı bilmeniz şarttır.
  • Osmanlıca İmla Lugatı… Dr. Ali Kemal Belviranlı hocamızın harika kitabını muhakkak kütüphaneniz de bulundurmalısınız.
Dr. Ali Kema Belviranlı tarafından büyük emeklerle hazırlanmış Osmanlıca İmla Lugatı-3 kitabı eğitim kitabı olmasının yanı sıra sözlüktür. İçerisinde 20.000’e yakın kelimenin Osmanlı Türkçesi’nde nasıl yazıldığını göstermektedir. Yazılışından emin olmadığınız kelimeleri bu lugattan öğrenerek bakabilirsiniz.

2- Okuma Kitapları

Osmanlıca Kitap Önerileri okuma kitapları kategorisinde  bir çok kitabımız Latin Türkçesi ile karşılaştırmalıdır.

İsmail Hakkı Aksoyak

Özellikle Arapça kelimelerde zorlanıyorsanız İsmail Hakkı Aksoyak hocamızın bu kıymetli eserinden faydalanabilirsiniz. Osmanlıca Kitap Önerileri okuma kategorisinin ilk kitabı “Osmanlı Türkçesi okuma kitabı” aynı zamanda verdiği imla kuralları ile de eğitim kitabı olarak da sunulabilir.

Arapça kelimelerde zorlanıyorsanız, sizleri harika bir eserle tanıştırmak istiyorum. İsmail Hakkı Aksoyak’ın tarafından ekaleme alınan bu eser Osmanlıca Kitap Önerileri için olmazsa olmazıdır. Bu okuma kitabının en güzel özelliği Latin Türkçesi ile karşılaştırmalı olarak anlatılmasıdır.Sayfanın bir tarafında Osmanlı Türkçesi ile yazılan metinler hemen diğer sayfasında Latin Türkçesi ile yazılmıştır. Bu sayede Arapça yazımında zorlandığınız kelimeleri bu okuma kitabı ile hafızanıza alabileceksiniz. Üstelik bazı kurallar ve harflerin yazımı ile ilgilide güzel bilgiler verilmektedir.  Bu kitap için Hem eğitim hem de okuma kitabı diyebilir. Değerli hocamıza emekleri için sonsuz teşekkür ediyoruz.

Metin Uçar- Osmanlı Türkçesi Kolay Okuma Metinleri -Hayrat Neşriyat

Metin Uçar tarafından hazırlanan bu kitap bir hayrat Neşriyat eseridir. Osmanlıca Kitap Önerileri okuma kitabı kategorisinde olan bu kitap Osmanlı Türkçesi’ne yeni başlayanlar için harika bir eserdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Karacaoğlan'ın Sigara Şiiri-Türki Duhan
Günümüz Türkçesi’nin hem Osmanlıca yazılması, hemde Latin Türkçesi ile yazılarak karşılaştırma yapılması, Osmanlıcayı yeni öğrenenler için çok kıymetli bir eser olmaktadır. Kolay metinleri ile okuma isteğiniz daha da çok artacaktır. Osmanlıca Kitap Önerileri okuma kategorisinin Osmanlıca’ya yeni başlayanlar için önerdiği bir kitaptır.

Prof. Dr.Faruk Kadri Timurtaş- Tarihi Türkiye Türkçesi Araştırmaları- Osmanlı Türkçesi Metinleri

Osmanlı Türkçesi Metinleri kitabı Osmanlıca Kitap Önerileri içerisinde ki en zor ve en kıymetli okuma kitabı diyebiliriz.

Prof. Dr. Faruk Kadri Timurtaş hocamızın bu kitabı Türkiye Türkçesi tarihini bizlere sunan harika bir eserdir. Bu eser akademik bir çalışmadır. Osmanlı Türkçesi Metinleri kitabını okuyabilmeniz için, Osmanlıca 3. kur eğitimini kusursuz bir şekilde almanız gerekmektedir. Çünkü içerisinde asla Latin Türkçesi karşılşığı yoktur. Yunus Emre şiirlerinden Karacaoğlan şiirlerine kadar bir çok edebi eseri ele almıştır. Tarihte ki ünlü yazarların ve şairlerin eserleri ele alınmıştır.

Ebubekir Hazım Tepeyran – Eski Şeyler

Osmanlıca Kitap Önerileri makalemiz, Ebubekir Hazım Tepeyran’ın 1910 yılında kaleme aldığı “Eski Şeyler” adlı eseri ile devam ediyor. İbrahim Özen ve Tuğba Özen tarafından hazırlanmıştır.

Osmanlı döneminde valilik, Cumhuriyet dönemlerinde milletvekilliği ve ayrıca yazarlık yapmış Tepeyran, 1910 yılında Eski Şeyler adlı romanını kaleme almıştır. Osmanlıca Kitap Önerileri makalemizde özellikle bu kitaba yer vermek istedik. Bu kitabın özelliği Osmanlı Döneminin diline hakim olmasıdır. Her açtığınız sayfa da hem Osmanlıca hem de Latin türkçesi vardır. Bu sayede karşılaştırmalı alıştırmalar yapabilirsiniz. Osmanlı Döneminden gelen bir eseri okuyan herkes Osmanlı Türkçe’sine hakim olmuş demektir.

Murat Bardakçı- Bir Devlet Operasyonu: 19 Mayıs

Ünlü tarihçi Murat Bardakçı’nın eseri olan “Bir Devlet Operasyonu: 19 Mayıs” kitabı Osmanlıca okuma kitabı değildir. Fakat içerisinde Osmanlı’nın son dönemlerinde el ile yazılmış belgeler Osmanlı Türkçesi belgeler vardır. Bu belgeler Osmanlı Türkçesi öğrenmek isteyen herkesin incelemesi gerekmektedir. Çünkü el ile yazılan belge ile baskı makinesinden çıkan belge arasında çok fark vardır.

Osmanlıca belgeleri incelemeye hevesliyseniz bu kitabı asla kaçırmayınız. Murat Bardakçı tarafından hazırlanan bu kitap el yazısı belgelerle doludur. Osmanlıca Kitap Önerileri son okuma kitabı Bir Devlet Operasyonu: 19 Mayıs kitabıdır.

3- Dergi

Osmanlı Türkçesi’ne Hayrat Neşriyat vakfının çok katkısı ve emeği vardır. O katkılarından bir tanesi de Osmanlıca dergidir. Osmanlı Türkçesi Kitap Önerileri dergi kategorisi ile makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Osmanlıca Dergisi içerisinde imla kuralları, el yazmaları ve okuma metinleri ile hem tarihi serüvene hem de Osmanlı Türkçesi öğrenmemize büyük katkı sağlamaktadır. Siz değerli okuyucularımıza bu dergiyi almanızı tavsiye ederiz. Çünkü Osmanlıca Kitap Önerileri içerisinde hemen hemen bütün kategorileri tek çatı halinde toplamış diyebiliriz. İmla kuralları ile eğitim, el yazmaları ile belge okuma ve okuma metinleri ile alıştırma yapabilme imkanına tek dergi ile sahip olabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest