Nobel Ödülü Nasıl Başladı?

İnsanoğlu var olduğu günden bu güne kadar bilimde ve  teknolojide ilerlemeler kaydetmiştir. Fakat son 200 yılda bilim ve teknolojide dünyamız çağ atladı. Bilim ve teknoloji için ömrünü harcayan nice mucitler var. Kimi elektriği bularak nice aletlerin otomatik çalışmasını sağladı, kimi de penesilini bularak enfeksiyondan ölen insan sayısını azalttı. Kimiside yazdığı kitapla insanlara adeta ışık tuttu. Günümüz de ise bu bilim insanlarına Nobel Ödülü veriliyor. Fakat bu ödülün ne zaman ve nasıl verilmeye başlandığını çoğumuz bilmeyiz. Siz değerli okuyucularımızın bu bilgiyi Tarih Sitesi web adresimizde vereceğiz.

Nobel Ödülü nasıl verilmeye başlandı? Hangi icat bu ödülün başlanmasına neden oldu? Ödülün ismi nereden gelmektedir? Tüm bu sorularınızın merakını gidereceğiz. Fakat sizleri en çok memnun edecek olan konu ise kaç Türk bu alanda ödüle layık görüldüğüdür.Konu ile ilgili eleştiri veya düzeltme yapmak isterseniz lütfen yorumlarda yazınız. Fakat bu eleştirilerinizde lütfen aşağılayıcı ve hakaret dili kullanmayınız. Şimdi sizleri bilim adamlarının ödül hikayesi ile baş başa bırakıyoruz. Keyifli okumalar.

Nobel Ödülü Dinamitin İcadı ile Başladı

Nitrogliserin dinamitin patlayıcı birleşeni olan bir sıvıdır. Bu sıvı İtalyan kimyacı Ascanio Sobrero tarafından üretildi (1846).  Nitrogliserin baruttan daha etkili ve tehlikeli bir maddedir. Fakat aynı yüzyılda yaşayan Alfred Nobel, 1860’lı yıllarda geliştirdiği ve belli aralıklarla yerleştirdiği patlayıcı kapsüllerini nitrogliserin ve yosun kumu kullanarak daha güvenli bir patlayıcı haline getirdi. Bu patlayıcıya dinamit adını verdi.  Alfred, dinamiti geliştirirken bir çok deney yaptı. Ama bu deneylerin birisinde bir çok nitrogliserin patlayınca Nobel’in erkek kardeşi Emil yaşamını yitirdi (1864). Dinamit 1878 yılında tam anlamıyla Alfred Nobel tarafından icat edilmiştir. Peki dinamitin icadı Nobel Ödülü ile nasıl bir alakası vardı ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Navigasyon Sistemleri

Bir patlaycı maddenin, günümüzde ki bilim insansalarının aldığı Nobel Ödülü ‘nin başlangıcı oluyor. Dinamit dünyanın ilk güvenli ve güçlü patlayıcısı olarak tarihe geçmiştir. Alfred Nobel dinamiti öyle bir icat etmişti ki  düşürülsede, her hangi bir yere çarpılsa da hatta yansa dahi patlamıyordu.  Fakat kapsülü ile kullanıldığında güçlü bir patlama etkisi oluyordu. Bu patlamalar bam başka alanlarda devrim niteliğinde işler yapılmasına sebep oluyordu. Dinamitim kullanıldığı alanlar nelerdir?

  • İnşaat
  • Madencilik
  • Demiryolu yapımı
  • Karayolu yapımı
  • Tünel yapımı
  • Baraj yapımı
  • Yer altı kaynak arayışları
  • Petrol kuyularında çıkan yangınlara, itfaiyeciler dinamit ve başka patlayıcıları patlatarak müdahalede bulunurlar

Dinamitin icadı ile inşaatlar da  daha hızlı ve güvenli yıkımlar, karayolu, demiryolu, tünel  yapımı gibi alanlarda daha hızlı ilerlemeler kaydedildi. Fakat yer altı kaynaklarına ulaşmak için kullanılan dinamitler bu gün kullandığımız araba, telefon ve bilgisayar gibi ürünlerin ortaya çıkmasına da sebep olmuştur. Fakat ilerleyen yıllarda  dinamit savaşlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Bu durum Alfred Nobel’i üzmüştür. Vasiyetinde ise servetini Nobel Ödülü ‘nü verecek olan derneğe bıraktı. Nobel Ödülleri 1901’den bu yana insanlığın yararına kabul görülen bilimsel çalışmalara verilmektedir. Nobel ödülleri 6 kategoriden oluşur. Bunlar fizik, kimya, tıp, barış, edebiyat ve ekonomidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İslam Öncesi Türkler ve Hükümdarlık Anlayışı

Ülkemiz de Bu Ödül Alan İsimler

Ülkemizde Nobel Ödülü alan iki kişi vardır.İlki 2006 yılında edebiyat alanında Yazar Orhan Pamuk tarafından alındı. Ödül alan bilim insanımız ise;  Türk doktor, akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog  olan Prof. Dr. Aziz Sancar’dır (2015).

Tarihte ilk Nobel Ödülü alan bilim insanları; fizik dalında Wilhelm Conrad Röntgen, kimya dalında Jacobus H. van ‘t Hoff, fizyoloji veya tıp dalında Emil Adolf von Behring, edebiyat dalında Sully Prudhomme, barış dalında Henry Dunant ve Frédéric Passy ‘dir (1901).  Fakat ekonomi alanına ödül 1968 yılına kadar verilememiştir. 1968 yılında Ragnar Anton Kittil Frisch ve
Jan Tinbergen ilk ekonomi ödülü alan kişiler olmuşlardır.

Nobel Ödülleri
Nobel Ödülleri

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest