Navigasyon Sistemleri

Artık telefonlarımızın vazgeçilmez uygulamasıdır. Kuryeci ve kargocuların olmazsa olmazıdır. Android ve IOS cihazlarının insanlara en büyük hizmetidir. Hiç bilmediğimiz yerleri ondan önce , sora sora bulurduk. Şimdi ise cihazımızda yüklü olan navigasyonlar sayesinde kimseye sormadan bulabiliyoruz. Dünyanın en faydalı uygulamasıdır. Araç sürerken aradığınız bölgeyi sağa ve sola  dön diyerek sesli komutlarla sizleri gideceğiniz yere yönlendirmekte. Bu gün ki tarih konumuz Navigasyon .

Hayatımızı kolaylaştıran, aradığımız yeri kimseye sormadan bulduran Navigasyon uygulaması nasıl icat edilmiştir? Kim tarafından, ne amaçla bulunmuştur? Sistem nasıl çalışmaktadır? Tüm bu soruların cevabını makalemizin devamında bulabileceksiniz. Tarih Keyfi olarak, günümüzde hayatımızı kolaylaştıran teknolojilerin  tarihlerinin peş,ine düştük. Bu sayede yep yeni bilgiler öğreniyor ve bunları siz değerli takipçilerimizle paylaşıyoruz. Bizi diğer tarih sitelerinden ayıran en büyük özelliğimiz ise sadece siyasi ve savaş tarihi ile sınırlı olmayışımızdır. Web sitemizde keyifli dakikalar geçirirken de, güzel bilgiler öğrenebilirsiniz. Lütfen tarih makalemizi dostlarınızla  paylaşmayı unutmayın. Şimdi gelelim hayatımızı kolaylaştıran bu yararlı uygulamanın tarihine. Keyifli okumalar!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Konservenin İcadı

Navigasyon İcadı ve Mucidi

Tarihler 1960’ları gösteriyor. ABD Deniz Kuvvetleri tarafından transit adı ile geliştirildi. Bilim insanı Roger Lee Easton 1957 yılında ilk yapay uydu önerisini yazdı. 1959’da  Sputnik projesi başlatılınca Roger Lee Easton yazdığı öneri üzerine daha ciddi çalışmaya başladı. Asıl ihtiyaç duyulan alan ise ABD Deniz Kuvvetleriydi. Karadan uzaklaşan gemiler ve deniz altıların hedeflerini isabet ettirmeleri için Roger Lee Easton tarafından Küresel Konum Sistemi icat edildi.  Küresel Konum Sistemi hepimizin bildiği adı ile GPS ‘di. GPS’in tam açılımı ise  Global Positioning System. Kısaca Navigasyon sistemleri ABD Deniz Kuvvetleri İhtiyacı doğrultusunda, uzay bilim insanı olan Roger Lee Easton tarafından 1960 yılında icat edilmiştir. İlk adı transit sistemidir.

Navigasyon Sistemleri
Navigasyon Sistemleri

Navigasyon sistemleri günümüzde  herkesin cep telefonlarında uygulama olarak kullandığı faydalı bir sistemdir. Eskiden denizcilerin, dalgıçların ve pilotların imdadına yetişen sistem, bu gün  milyarlarca insanın kullandığı basit ama çok önemli bir uygulamadır. Dünya üzerinde ki tüm cadde ve sokakları hafızasında bulunduruyor. Bu sayede polisler, ambulanslar belirlenen noktalara daha hızlı gidiyorlar.  Bu da bir çok hayat kurtarıcı  sonuçlara vesile olabiliyor. Konumunuza en yakın cafe, hastane, eczane, benzinlik gibi yerleri bulmamız GPS sistemleri sayesinde çok kolaylaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ayasofya'nın Tarihi

Nasıl Çalışır?

  • Radyo sinyalleri kullanılarak.
  • 20’den fazla yapay uydudan yararlanarak.
  • Atom saatlerine bağlanarak. (Atom saatleri çok hassastır. Bir saniye ileri veya geri kalmaları için 32 bin yıl beklmek gerekir.)

Diğer GPS Sistemleri

1995 yılında Navigasyon sistemlerine karşılık olarak Rusya’dan Glonass (Küresel Uydu Nagiasyon Sistemi) uyduları icad edildi. GPS uydularından biraz daha alçakta durmaktadır.  Avrupa’nın sistemi ise Galileo’dur. Galileo GPS’e göre 23.222 km  yüksekliktedir. Avrupa 27 uydulu yeni bir Galileo sistemi kurma çabasında.

Kaynak; Tübitak Yayınları, Dünyayı Değiştiren Fikirler ve Wikipedia

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest