Muhalif Şairlerin Abdülhamid Pişmanlığı

Sultan 2. Abdülhamid Han 33 yıl Osmanlı Devleti’ni idare etti. Sultan 2. Adülhamid dönemi, Osmanlı’nın bir çok alanda ilkleri yaşadığı dönemdi. Fakat muhaliflere bir türlü yaranamadı. Özellikle muhalif şairler hemen hemen her gün, Sultan 2. Abdülhamid’i ağır bir dille eleştiriyorlardı. Bu eleştiriler yeri geliyor ağır hakaret ve iftiralarla yapılıyordu. Fakat Sultan, bütün bu eleştirilere rağmen sûkunetini asla bozmuyor ve bu yüzden kimseye ağır cezalar vermiyordu. İşte bu gün ki  tarih konumuz da Muhalif Şairlerin Abdülhamid Pişmanlığı.

Sultan İkinci Abdülhamid Han, Mithat Paşa’nın başarısız 93 harbi girişiminden sonra devlet idaresine tamamen el koyar. Ruslar İstanbul’a kadar ilerlemişti. Sultan 2. Abdülhamid ingilizlerle anlaşır. Bu antlaşma sonucunda Ruslar çekilmek zorunda kalır. İstanbul adeta işgalden kurtulur. Fakat Sultan 2. Abdülhamid muhalifleri 33 sene boyunca hakaretlerine ve iftiralarına devam ederler. Ama Sultan Abdülhamid asla hiç birini ölümle cezalandırmaz. Muhalifler, Sultan’ı tahttan indirmek için 33 yıl mücadele ettiler. Muhalifler amaçlarına ulaştı fakat işler istedikleri gibi gitmeyecekti. Muhalif Şairlerin Abdülhamid Pişmanlığı kalemlerle anlatılacaktı.

Muhalif Şairlerin Abdülhamid Pişmanlığı

Sultan 2. Abdülhamid Han 33 yıl boyunca çok hizmette bulundu. Bu hizmetler eğitim, sağlık ve teknoloji alanlarında kendisini gösterdi.  Fakat muhalif şairler bu hizmetleri görmüyordu. Sonunda 31 mart vakası ile muhalif şairler amaçlarına ulaşmıştı. 33 sene Abdülhamid Han’a muhalefet edenler, ülkeyi 10 sene yönetemediler. Osmanlı Devleti yıkılmaya yüz tutunca, Muhalif Şairlerin Abdülhamid Pişmanlığı da gün yüzüne çıkmaya başlar. Fakat son pişmanlık asla fayda etmeyecekti…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İngiliz Büyükelçisi ve Filozof Rıza Tevfik

Filozof Rıza Tevfik

Filozof Rıza Tevfik 2. Abdülhamid’e ağır ithamlarda bulunan bir şairdi. Ama Abdülhamid’in kıymetini Abdülhamid’î kaybedince çok iyi anlayanlardandı. Muhalif Şairlerin Abdülhamid Pişmanlığı adlı makalemizin ilk pişman şairi Rıza Tevfik’tir. İşte Rıza Tevfik’in pişmanlık şiiri. Fakat şiiri okumadan önce Abdülhamid’in Hizmetleri adlı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz. Siz bu hizmetleri okuduktan sonra, Abdülhamid muhaliflerinin nasıl gaflet içerisinde olduklarını anlayacaksınız.

Tarihler adını andığı zaman
Sana hak verecek ey koca Sultan
Bizdik utanmadan iftira atan
Asrın en siyasi padişahına
Divane sen değil meğer bizmişiz
Bir çürük ipliğe hülya dizmişiz.
Sade deli değil, edepsizmişiz,
Tükürdük atalar kıblegâhına…

Namık Kemal

Namık Kemal’i “vatan şairi” olarak tanınır.  Fakat Abdülhamid Han’a da aşırı muhalefet olanlardandır. Muhalif Şairlerin Abdülhamid Pişmanlığı makalemizin ikinci şiiri Namık Kemal’in kaleminden;

Edepsizlik tekleriz,
Kimi görsek etekleriz,
Haktan da yardım bekleriz
Ne utanmaz köpekleriz.

Edepsizlikte irtikap
İşte bizi etti harap
Sen söyle ey Haşmet harap
Ne utanmaz köpekleriz.

Mehmet Akif Ersoy

Muhalif Şairlerin Abdülhamid Pişmanlığı sırada ki şairimiz Mehmet Akif Ersoy’dur.  Mehmet Akif Ersoy, Abdülhamid Han’ın kıymetini Birinci Cihan Harbi sıralarında yazdığı semerci şiiri ile dile getirmiştir. İşte o şiir.

Semerci usta geberseydi… Değmeyin keyfe
Evet gebermelidir inkisar edin herife!

Zavallı usta göçer bir gün akıbet, ancak,
Makamı öyle uzun boylu nerede boş kalacak.

Çırak mı kalfa mı? Kim varsa yaslanır köşeye;
Takım biçer durur artık gelen giden eşeğe.

Adam meğer acemiymiş, semerse hayli hüner;
Sırayla baytarı boylar zavallı merkepler.

Bütün o beller, omuzlar çürür çürür oyulur;
Sonunda her birinin sırtı yemyeşil olur.

Giden semerciyi derler; “bulur muyuz şimdi?”
Ya öyle kalfa değil, basbayağı muallimdi.

Nasılda kadrini vaktiyle bilemedik tuhaf iş,
Semer değilmiş o rahmetlinin ki  devletmiş!

Nasihatim sana:”herzeyle iştigali bırak!
Adamlığın yolu neredeyse, bul da girmeye bak!

Adam mısın: ebediyyen cihanda hürsün gez;
Yular takıp seni bir kimsecik sürükleyemez.

Adam değil misin, oğlum, gönüllüsün semere
Küfür savurma boyun kestiğin semercilere.

Muhalif Şairlerin Abdülhamid Pişmanlığı
 Namık Kemal, Rıza Tevfik, Mehmet akif Ersoy, Ne utanmaz köpekleriz şiiri

 

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest