Mete Han’ın Tahta Geçişi

Mete Han’ın Tahta Geçişi nasıl olmuştur ? Mete Han’ın Tahta Geçişi ne zaman gerçekleşmiştir ?

İşte Çin Kaynakları’nda Mete’nin Tahta Geçişi ve Teoman’ın ölümü.

Mete Han’ın Tahta Geçişi

Türk Tarihi denildiği zaman akla ilk gelenlerdendir Teoman ve oğlu Mete… Tarih Sitesi olarak bu gün ki tarih konumuz Hun Devleti’nin bilinen ilk Teoman’ın nasıl katledildiği hakkında olacaktır.

M.Ö yaşamış Türk Atalarımız hakkında bilgilere Çin kaynaklarından ulaşmaktayız. İşte bu bilgiler bizlere M.Ö. ‘ki tarihimiz hakkında geniş bilgiler vermektedir. Hun Devleti’nin kurucusu Teoman’ın çok sevdiği eşinden bir oğlu olur ve Türk Tarihi’nin seyrini değiştiren olaylar başlarç İşte Çin Kaynakları’ndan edinilen bilgiler.

Mete Han'ın Tahta Geçişi
Mete Han’ın Tahta Geçişi

Touman’ın  Motun adlı bir veliahdı vardı. Daha sonra Touman’ın çok sevdiği hanımından bir oğlu daha oldu. Touman bundan sonra büyük oğlu Motun’un yerine, bu küçük oğlunu velahd yapmak istedi.

Böylece Motun’u rehine olarak Yüeh-Chihlere (Yüeçilere) rehine olarak yolladı. Sonra bütün gücüyle Yüeçiler’e saldırınca Yüeçiler Motun’u öldürmek istedi. Motun cins bir at çalarak Hun topraklarına geri kaçtı.Touman onun çok cesaretli olduğunu düşünerek onun komutasına onbin süvari verdi. Motun daha sonra sesli (ıslıklı) bir ok icat etti. Süvarilerine ok atma talimi yaptırırken “sesli okun atıldığı hedefe doğru ok atmayan, idam edilecektir” emrini verdi. Dava sonra ava çıktılar. Sesli okunatıldığı hedefe ok atmayanlar orada öldürüldüler. Bundan sonra Motun sesli ok ile kendi cins atını vurdu. Yanındakilerden ata ok atmaya cearet edemeyenler hemen öldürüldüler. Bir süre sonra Motun sesli ok atarak en sevdiği hanımını vurdu. Yine yanındakilerden bazıları ok atmaya cesaret edemeyince onlar da orada öldürüldü. Kısa bir süre sonra Motun babasının cins atını okladı. Bu kez emrinde ki askerler hiç tereddüt etmeden hep birlikte ok attılar. Yanındakiler artı Motun’un emrini dinliyordu. Motun süvarileri iyi idare ediyordu. Bir gün babasıyla birlikte ava çıktılar. Motun av esnasında sesli oku babasına fırlattı. Yanındakiler de (Motunûn emrinde ki süvariler) sesli okun hedefi olan Touman’ı oklayarak öldürdüler. Motun daha sonra üvey annelerini, kardeşlerini ve itaat etmeyen vezirleri öldürerek kendini “Hun Çanyüsü” ilan etti.

Facebook
Osmanlıya Haraç Ödeyen Devlet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Darbeler Tarihi

4 thoughts on “Mete Han’ın Tahta Geçişi

 • Mayıs 11, 2020 tarihinde, saat 4:00 pm
  Permalink

  Mete Han’ın Tahta Geçişi Güzel ve Yararlı Paylaşım Teşekkür Ederim

  Yanıtla
 • Mayıs 12, 2020 tarihinde, saat 9:24 pm
  Permalink

  Eline saglik harika bi yazi.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest