Life Dergisi Kapağı 1916

Hiç aklıma gelmemişti. “Birinci Dünya Savaşı’nı ittifak devletleri (Osmanlı, Almanya, Avusturya-Macaristan) kazansaydı ne olurdu ?” diye. Tek bildiğim Osmanlı günümüze kadar devam ederdi. Peki toprak paylaşımı nasıl olurdu? Bu tarz soruların bin bir farklı görüşlü cevabı olabilir. Fakat bunlarla ilgili elimizde somut bir belge var mı ? Amerika’da yayımlanan, Life Dergisi adlı bir derginin , 1916 yılında, şubat ayında ki, sayısının kapağında bu tarz bir bilgiye rastlıyoruz. Bu gün ki tarih konumuz Life Dergisi Kapağı .

Peki savaşın tüm hızıyla devam ettiği 1916 yılında Life Dergisi, o bilgiyi nasıl elde etti? Life Dergisi ‘ne göre savaşı ittifak devleti kazansaydı neler olacaktı? Life Dergisi Kapağı Amerikalılar arasında nasıl bir etki oluşturdu. Life Dergisi’nde yayınlanan belgeyi görünce Osmanlı’ya verilen toprak parçasına çok şaşıracaksınız. Peki Osmanlı’ya verilen toprak parçası nereydi ? Almanlara ayrılan bölümün ve Osmanlı’ya ayrılan bölümün önemi neydi? Tüm soruların cevabı makalemizin devamında. Konumuzun ayrıntılarına geçmeden önce tarih sitemizin daha önce hazırlamış olduğu anekdotları incelemek isterseniz linkimize tıklayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sembolik Avrupa Haritaları

Life Dergisi Kapağı 1916 Şubat Sayısı

28 Temmuz 1914 yılında başlayan ve 11 Kasım 1918 yılında itilaf devletlerinin zaferi ile sonuçlanan Birinci Dünya Savaşı’nın etkileri günümüzde dahi sürmektedir. Günümüzde ki çoğu devletin sınırları birinci dünya savaşı sonunda çizilmişti. Sömüren ve sömürülen ülkeler birinci dünya savaşından sonra netlik kazanmıştı. Peki Birinci Dünya Savaşı sonucu tam tersi olsaydı ? Yani Almanya ve Osmanlı‘nın olduğu ittifak devletleri galip gelseydi ne olurdu ? 1916 yılında savaş tüm hızıyla devam ederken, Amerika ‘da Life Dergisi Kapağı bu konuyu ele alıyor.

1916 Life Dergisi Kapağı ‘ında, Almanya ve Osmanlı’nın  savaşı kazanma ihtimaline karşı Amerika’nın bölünmüş bir haritasını yayınlıyor. Dergiye göre Bu gün Florida olarak adlandırılan yeri Osmanlı’ya veriliyor ve ismi Turconia oluyor. Eyalet içerisinde ki şehirlerin ismi de  West Turkey, Constantinople Junction, ve Bagdad Corners  gibi isimler alıyordu.  Almanlar ise haritada adeta pastada en büyük dilimi alan taraftı. ABD topraklarının neredeyse çoğunluğu Almanlara kalıyordu. Amerika’nın batısı  japonica  ismi ile Japonlara, ve Austriana adı ile Kaliforniya eyaleti

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dünyayı Değiştiren Fikirler Kronolojik Tarihi
Life Dergisi Kapağı
Life Dergisi Kapağı Savaşı Almanya ve Osmanlı kazansaydı ne olurdu ?

Avusturyalılara bırakılıyordu. Almanlar ise pastanın büyük payını alıp  New Prussia olarak belirtilen yeri alıyordu. Amerika’ya ise “American Reservation” yazan yer bırakılıyordu.

Peki Derginin Amacı Neydi?

Tarihler 1916’yı gösterdiğinde Amerika henüz savaşa dahil olmamıştı. Life Dergisi Kapağı ne amaçla tasarlanmıştı ? Dergi kapağında ki haritayı, Amerikan Devleti kendi halkına karşı bir propaganda olarak kullanıyordu. “Eğer savaşa girmezsek, bizi böyle paylaşacaklar,” dercesine bir propaganda yapıldı. Propaganda netice verdi ve ABD 6 Nisan 1917’de savaşa itilaf devletleri tarafından girdi. Fakat Amerikan Ordusunun eğitim eksikliğini tamamlaması hemen hemen bir yılı buldu. Amerikan Ordusu cepheye ilk olarak 1918 yılında çıktı. Amerika’nın savaşa girmesiyle Birinci Dünya Savaşı itilaf devletleri (ingiltere, Fransa, Rusya, İtalya, Amerika) galibiyeti ile 11 Kasım 1918 günü sonuçlanıyordu.

3 thoughts on “Life Dergisi Kapağı 1916

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest