Kızılcahamam Çeltikçi Gavur Kalesi

Ben her ay düzenli olarak bir dergi alırım. Bu dergiler genellikle Tarih Dergileri olur. Tarih Sitesi olarak ara ara, tarih dergilerinden de yararlanırız. Fakat geçen ay, bir coğrafya dergisi almak istedim. Ankara’da en yüksek hava sıcaklığının “0” derece olduğu günlerde bir kitap evinden, “Atlas” adlı bir coğrafya dergisi aldım.  Atlas tarih dergisini çok alırım. Fakat bu sefer içimden bir ses “2021/Aralık Atlas Coğrafya dergisini” almalısın dedi. Dergi kapağında “Zerzevan’ın Esrarı” adlı bir başlık vardı. Tarih sütunlu o kapak resmini görünce, içimde ki tarih coşkusuna “dur” diyemedim. Zerzevan’ı okudukça aklıma Ankara’nın akciğeri, Kızılcahamam Çeltikçi köyünde ki Gavur Kalesi geldi.

Şimdi sizler bana “Zerzevan ile Kızılcahamam’ın ne alakası var?” diye sorabilirsiniz. Fakat ben size ayrıntılı olmamak şartıyla Atlas Coğrafya dergisinden aldığım bilgileri kısaca anlatmak istiyorum. “Zerzevan Diyarbakır’dan Mardin’e giden yol üzerinde, bir stratejik noktada yer alıyor. 2014 tarihine kadar yöre halkı bu bölgeyi ‘kale’ diye adlandırıyordu.” Yapılan kazı çalışmaları sonucunda ise kale sütunları ve eski dönemlere ait çeşitli eşyalar bulunuyordu. Ben bu harika yazıyı okuktan sonra aklıma,  Kızılcahamam Çeltikçi’deki Gavur Kalesi geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Şerif Hüseyin'in Pişmanlığı

Kızılcahamam Çeltikçi Gavur Kalesi

Zerzevan’ın bulunduğu bölgeye yöre halkı zamanla “kale” adını vermiş. Kale ismi muhtemelen nesilden nesile aktarıldı. Bizim Kızılcahamam Çeltikçi köyünde de yöre halkı tarafından “Gavur Kalesi” olarak adlandırdıkları bir dağ var. Fakat uzaktan bakıldığında da, yakından bakıldığında da bir dağın zirve noktası gibi görünüyor. O dağın zirvesine çıktığınızda ise Çeltikçi manzarası ayaklarınızın altında duruyor.

Kızılcahamam Çeltikçi Gavur Kalesi adı verilen yerden baktığınız vakit yeşil, sarı ve mavi renklerden oluşan harika bir manzara ile karşı karşıya kalırsınız. Aslında manzara seyrinden çok, stratejik bir nokta olarak görülmektedir. Gavur Kalesi’nin her bölgeye hakim bir noktada olduğunu görürsünüz. Yöre halkı bu konu ile alakalı bir çok rivayetler dile getiriyor.  Bazıları Gavur Kalesi’nin “gözetleme kulesi” olduğunu söylerken, bazıları da kale kapısının dağın eteğinde bulunan suyun altında olduğunu söylemekte… Yine dağın eteğinde “Delik Kaya” adında, ortasından su geçen harika bir yer olduğunu söylemekte fayda var. Hemen önünde de yöre halkı tarafından “Eski Pazar” olarak adlandırılan bir yer var.

Çevre Köylerde Tarihi Bulgular

Bölgede tarihçiler tarafından araştırılması gereken çok yer bulunmaktadır. Sadece Gavur Kalesi ile sınırlandırmamak gerekir. Çevre köylerde de bir çok tarihi bulgulara rastlanmaktadır. Mesela Güney Saray köyünde yedi oluklu bir çeşme vardır. Bu yedi oluklu büyük çeşmenin önünde, üzerinde haç işareti bulunan dikdörtgen bir taş vardır. Şuan yöre halkı o yaşın üzerinde malesef çamaşır yıkamaktadır. O haç işaretli taşın olması dahi o bölgenin yüzlerce yıllık tarihi olduğunun kanıtıdır. Ayrıca Trabzon Sümela Manasıtırına benzer Alicin Deresi adlı bir yer vardır. Alicin Deresi hakkında da Kızılcahamam Çeltikçi yöresinde nice rivayetler vardır. Alicin Deresi doğal sit alanı olarak geçmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Osman Kocaoğlu'na Vefasızlık

Bir diğer sit alanı olarak geçen yer ise Abacı Peri Bacaları’dır. Kızılcahamam Çeltikçi ‘ye bağlı Mahkeme Ağcin köyünde bulunmaktadır. Abacı Peri Bacaları Ürgüp’teki Peri bacalarını andırmaktadır. Fakat Ürgüp Peri Bacalarından farkı şapkası olmamasıdır. Bu alan 6 ekim 2020 tarihinde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Hassas Koruma Alanı” ilan edilerek, koruma altına alınmıştır.

Gavur Kalesi, Güney Saray Köyü’ndeki dikdörtgen haçlı taş,  Alicin Deresi, Abacı Peri Bacaları ve daha niceleri… Tüm veriler doğrultusunda Kızılcahamam Çeltikçi bölgesi ciddi bir tarihi araştırmayı hak ettiğini düşünüyorum.  Kim bilir, ciddi bir kazı çalışması sonucu Çeltikçi’de de sütunların yükseldiği bir yapıt bulunabilir.

Kızılcahamam Çeltikçi
Kızılcahamam Çeltikçi Gavur Kalesi. Yöre Halkı buraya Gavur Kalesi adını vermiş. Çeltikçi Tarihi

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest