Kanuni’yi Hiddetlendiren Yaşlı Kadın

Osmanlı birçok hatalar yapmış olabilir. Devlet-i aliye bilimde, teknolojide ve ilimde Batı’nın gerisine düşmüş olabilir. Fakat Osmanlı adaletli bir devletti. Padişahlar dahi sıradan vatandaş gibi yargılanabilir ve hesap verebilirdi. Ama sonuçlar genellik adaletli ve herkesi memnun ederdi. Çünkü Osmanlı Devleti Kuran hükümleri ile adaleti sağlardı. Tarih Sitesi Osmanlı döneminde yaşanmış bir hikayeyi sizlere aktaracaktır. Hikayemiz; “Kanuni’yi Hiddetlendiren Yaşlı Kadın” hikayesidir.

Kanuni’yi Hiddetlendiren Yaşlı Kadın hikayesi Osmanlı’nın ne kadar adalete önem verdiğini, vatandaşlarının huzuru için ne kadar titiz davrandığını göstermektedir. Hikayemizi okuduktan sonra içten içe “ah Osmanlı ah… Neredesin?” diye hüzünlenebilirsiniz. Fakat bizler bu hikayeleri okumakla kalmıyoruz. Her dostumuza da paylaşıyoruz. Peki bu yaşlı kadın neden Kanuni sultan Süleyman’ı kızdırmıştı? Yaşlı kadına kızan Kanuni ne yapmıştı? Bu sorularımızın cevabını makalemizin devamında bulabileceksiniz. Fakat sizler makalemiz de herhangi bir yanlış bilgiye rastlarsanız lütfen  bizlere yorumlarda bu eksiklikleri veya hataları yazmanızı rica ediyoruz. Çünkü biz, değerli okuyucularımızın eleştirilerini dikkate alıyor ve sizlere doğru bilgiyi aktarmak istiyoruz. Gelelim hikayemize…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Köylü Milletin Efendisidir

Kanuni’yi Hiddetlendiren Yaşlı Kadın

Avrupalı tarihçiler Kanuni dönemi için “muhteşem yüz yıl” dönemi diye bahsederler. Zaferler, fetihler, denizde Barbaros, sanatta Mimar Sinan  hepsi Kanuni döneminde yaşamış kahramanlarımızdır. Fakat Kanuni dönemi sadece savaşlar ve fetihlerden dolay “muhteşem yüzyıl” diye adlandırılmıyordu. Kanuni dönemi adaletiyle de  dillere destandı. Adalet konusunda Kanuni’yi Hiddetlendiren Yaşlı Kadın hikayesini sizlere örnek olarak anlatacağız.

Bir yaşlı bir kadının evi soyulur. Yaşlı kadın bu hırsızlık vakası yüzünden mağdur olmuştur. Fakat yaşlı kadın Kanuni Sultan Süleyman’dan davacı olmuştur.  Kanuni Sultan Süleyman ve yaşlı kadın kadının huzuruna çıkarlar. Yaşlı kadın; “evime hırsız girdi! Bundan hükümdar sorumludur.” der. Bunun üzerine Kanuni Sultan Süleyman sinirlenerek; “Bre kadın! Sen niçin bu kadar derinden uyursun. Evin soyulurken hiç farketmedin mi?” der. Bunun üzerine yaşlı kadın; “Kusura bakmayın  Padişahım. Biz sizi uyanık bilirdik. Ben bu yüzden evimde rahat uyuyordum” der. Yaşlı kadının bu cevabı Kanuni Sultan Süleyman’ı utandırmıştı. Bunun üzerine Kanuni Sultan Süleyman yaşlı kadından özür dilereyek tüm masraflarını karşıladı. İşte bu olay tarihe Kanuni’yi Hiddetlendiren Yaşlı Kadın diye geçti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sultan Süleyman ve Hızır Aleyhisselam

"<yoastmark

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest