Kanuni’den Malkoçoğlu Gazi Bali Bey’e Cevap

.Tarih Sitesi güzel bir anektodla sizlerle. Kanuni’den Malkoçoğlu Gazi Bali Bey’e Cevap

Kanuni’den Malkoçoğlu Gazi Bali Bey’e Cevap
Kanuni’den Malkoçoğlu Gazi Bali Bey’e Cevap

. Malkoçoğlu Gazi Bali Bey ne istedi? Kanuni Malkoçoğlu’na ne cevap verdi ?

Kanuni’den Malkoçoğlu Gazi Bali Bey’e Cevap

Sultan Süleyman adı hala sıkça anılan Osmanlı Sultanı’dır. Cihan padişahı bir çok Almanya’dan Rodos’a, Fransa’dan İspanya’ya bir çok devlete mektuplar göndermiştir. Bazı mektuplarda emri altındaki beylere, gazilere ve alimleredir. O mektuplardan biri Malkoçoğlu Gazi Bali Bey’e yazılmıştır.

Malkoçoğlu Gazi Bali Macaristan da bir çok zafer kazanmıştır . Bunun üzerine kazandığı zaferleri dile getirip tuğ istemiştir. ( Tuğ; uç beyliğidir)

Malkoçoğlu Bali Bey’in bu isteğine karşı Sultan Süleyman bir mektup gönderir. Mektupta ki satırlar aynen şöyledir.

Serasker olduğun yerlerde ve hükmünün mahallelerde bir kimseye zulüm ve düşmanlık etmekten şiddetle sakınasın! Ahirette bize hitap olunursa senin yakana yapışırım. o vilayetleri “kılıcımla fetheyledim” demeyesin.

Memleket Allah-u Teala Hazretleri’nindir. Her şeyi Allah’tan, her şeyin Allah’ın olduğunu bil. Her şeyi bizim rızamız için değil, Allah’ın rızası için yap. Dikkat edip nefsine gurur getirmeyesin. Fetholunan kalelerin mal ve erzakını hep Beyt-ül Mal almışsın Buna rıza-i Hümayyunum yoktur!

Aslında bu mektup bizlere Osmanlı’nın 600 yıl nasıl ayakta kaldığını gösteren ufak bir örnektir. Feth edilen topraklarda insanlara dil, din, ırk ayrımı yapılmamıştır. Herkese şefkat ile yakalışmıştır. Nitekim Yüce Allah Kuran’da şöyle buyuruyor.

Bismillahirrahmanirrahim

Allah, sizinle din uğrunda savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayanlara iyilik yapmanızı ve onlara âdil davranmanızı yasaklamaz. Çünkü Allah, adaletli olanları sever. 

Osmanlı’yı cihan devleti yapan yegane güç İslam’dır! Feth ettikleri topraklarda gayrimüslim tebaya zulm edilmediği gibi , onlara eskisinden daha iyi yaşama imkanları da sunulmuştur. Feth edilen şehirler halkı ile beraber yeniden imar edilmiştir. Dün ki Fatih’in Vasiyetnamesi buna güzel bir örnektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Oruç ve Hızır Reis Kardeşler

Hayvanlara, muhtaçlara, engellilere, hastalara dönemin Avrupa Devletleri zulm ile yaklaşırken, Osmanlı Devleti hepsine şevkat ile yakşamıştır. Bu yaklaşım islam emri olduğu gibi Osmanlı’da da devlet geleneği haline gelmiştir. Bizleri takip etmeye devam ediniz.

Facebook Sayfası
İnstegram
Tarih Konusu

3 thoughts on “Kanuni’den Malkoçoğlu Gazi Bali Bey’e Cevap

 • Mayıs 9, 2020 tarihinde, saat 5:40 pm
  Permalink

  Güzel Bir Paylaşım Teşekkür Ederim. Her Türk Gencinin Okuması Bilgilenmesi Dileğiyle.

  Yanıtla
 • Mayıs 10, 2020 tarihinde, saat 12:17 am
  Permalink

  tarihini inkar eden bizden degildir süper bir makale olmus emeginize saglik

  Yanıtla
 • Mayıs 10, 2020 tarihinde, saat 12:26 am
  Permalink

  Eline yüreğine sağlık Yalçın kardeşim.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest