İngiltere’nin İşgali Osmanlı Tarafından Önlendi

Tarih 2004 yılının temmuz ayını gösterdiğinde, İngilizlerin ünlü gazetesi şöyle bir başlık attı “Armada’yı yendikleri için neden Drake’ye değilde Türklere teşekkür etmeliyiz?” İngiliz arşivlerinden 450 yıl sonra çıkarılan mektup her şeyi anlatıyordu. 1580’li yıllarda Katolik İspanyollar ile Protestan İngilizler sürekli çekişme halindeydi. İspanyol Kralı II.Felibe İngiltere’nin İşgali için , dönemin ünlü donanması İspanyol Armadası’nı hazırladı. Fakat İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in tarihe geçen son bir hamlesi vardı. Osmanlı Devleti‘nden yardım istemek!

Kraliçe Elizabeth yardım isteyecekti ama “Osmanlı yardım eder mi?”  diye endişe içerisindeydi.  Bundan dolayı Kraliçe’nin askeri danışmanı Sir Francis Walsingham, İstanbul’da ki İngilitere Elçisi William Harborne’ye bir mektup gönderdi. Mektubunda İngilizlerin iyi insanlar olduğunu anlatmasını ve padişahı İspanyollara karşı harekete geçirmesi için elinden geleni yapmasını istiyordu. Sultan Üçüncü Murad, dönemin Osmanlı padişahıdır. Sultan Üçüncü Murad, Osmanlı menfaati gereği Avrupa’da ki mezhep çatışmalarından faydalanıyordu. Kraliçe Elizabeth’de bu durumun farkına varmış olacak ki mektubunda Osmanlı Sultan’ından şöyle yardım istiyordu; “Biz protestan İngilizler müslümanlar gibiyiz. Tek Tanrı’ya inanırız. Fakat katolik İspanyollar putperestler gibidir” Bu nedenle

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Turgut Reis'in Esir Düşmesi
Osmanlı, İngiltere'nin İşgali 'ni önledi.
Osmanlı, İngiltere’nin İşgali ‘ni önledi.

İngiltere’nin İşgali müslümanlar için iyi sonuçlar doğurmayacağı algısı oluşturulmaya çalışılmıştı.

İngiltere’nin İşgali Nasıl Önlendi?

Sultan Üçüncü Murad İngilizlere yardım etmeyi kabul eder. Karşılığın da ise, İspanyollar’ın elinde esir bulunan müslümanların kurtarılmasını ister. İki ülke arasında antlaşma sağlanır.  II.Felibe İngiltere’nin İşgali için İspanyol Armadası’nı hazırlar. İspanyollar, İngiltere’ye doğru harekete geçmişti. Fakat İkinci Felibe, Osmanlı donanmasının ani manevrasının haberini alır. Felibe , bundan dolayı Armada’nın bir kısmını İspanya’da bırakır. Ayrıca İspanyol Armadası, Osmanlı donanması ile bir müddet mücadele etmek zorunda kalır. İspanyollar Osmanlı manevraları yüzünden hem eksik, hemde yorgun bir şekilde İngiliz Donanması’nın karşısına çıkar.  30 Temmuz 1588’de Gravelines Deniz Muharebesi’nde , İngiliz donanması komutanı Sir Francis Drake İspanyollara karşı rahat bir zafere ulaştı.  Drake ‘de İspanyollar’dan kurtardığı müslüman esirleri, ceblerine para koyarak serbest bıraktı.

İngilizler bu başarıyı yüz yıllarca Sir Francis Drake’ye mââl etti. Fakat 2004 temmzu ayında The Guardian ‘ın bu haberi sayesinde gerçek tarih ortaya çıktı. Osmanlı Padişah’ı Üçüncü Murad, Kraliçe Elizabeh’e yardım etmiş ve İngiltere’nin İşgali ni önlemiştir.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest