İngiliz Büyükelçisi ve Filozof Rıza Tevfik

Yurdumuz, 2022 Ocak ayının sonlarını kar yağışının etkisi altında geçirdi. Kar yağışı, harika kartpostallık manzaralar oluştururken özellikle çocuklar bu kar yağışının keyfini doyasıya çıkardı. Fakat İstanbul’da bu eğlenceli tablonun yanı sıra ciddi bir mağduriyete yol açtı. Vatandaşlar şiddetli kar yaşından dolayı, yolların tıkanmasıyla araçları içerisinde mahsur kaldı. Birçok vatandaş araçlarını yollarda bırakarak, evlerine metro ve Marmaray gibi toplu taşıma araçları ile ulaştı. İstanbullu kar çilesi ile boğuşuyor, araçlarını yollarda bırakarak evlerine valiliğin sunduğu imkanlarla ulaşmaya çalışıyordu. Fakat İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ekipleri ortada yoktu.  Ekipler yoktu, belediye sözcüsü Murat Ongun’da yoktu, hatta  Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’da! Peki neredeydi İmamoğlu? İngiliz Büyükelçisi ile yemekteydi. Üstelik belediyeden balıkçı restoranına giden yol kar küreme aracı ile temizlenmesi ve mağdur olan vatandaşlara yardım edilmemesi büyük tepkiye neden oldu. Tarih bu olayı ileride kar  mağduriyeti diye yazacaktır.

İstanbullu vatandaşlar kar çilesi ile boğuşurken, Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bir balıkçıda İngiliz Büyükelçisi ile yemekte olması büyük tepkilere neden oldu. Aslında vatandaşın tepkisi yemekte olması değildi. Eğer kar yağışından önce, belediye ekipleri düzgün bir şekilde organize edilseydi, vatandaş mağdur olurken yanında bir belediye ekibi görseydi asla yemekte olması tepkiye neden olmayacaktı. Neyse bundan sonra artık siyasetçilerin işi. Biz gelelim kendi konumuza. Sayın İmamoğlu’nun, şiddetli kar yağışında büyükelçi ile yemek yemesi, akıllara Filozof Rıza Tevfik’i getirdi…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Batı Dünyası Gazze'den Uzak Dursun

İngiliz Büyükelçisi ve Filozof Rıza Tevfik

Tarihler 13 Nisan 1909’u gösterdiğinde, Osmanlı’da İkinci Meşrutiyet’in ilanına karşı büyük bir ayaklanma başlar. Ayaklanma, Selanik’ten gelen  harekat ordusu tarafından bastırılır ve Sultan 2. Abdülhamid tahttan indirilir. Abdülhamid’in tahttan indirilmesi bir çok Avrupa ülkesinde sevinçle karşılandı. Fakat ülke içerisinde ki Abdülhamid Muhalifleri Avrupalılar’dan daha da çok sevindi. Onlardan biriside Filozof Rıza Tevfik’tir. Rıza Tevfik Abdülhamid tahttan indirildikten sonra, İngiliz Büyükelçisi ile olan anısına da yer veriyor.

Sultan Abdülhamid’in tahttan indirilmesi büyük bir vaka idi. Rumi takvime göre 31 Mart’ta olduğu için tarihte, “31 Mart Vakası” diye anılır. Abdülhamid tahttan indirildikten sonra Talat Paşa ve Rıza Tevfik, İngliz Büyükelçisi Lord Nicholson’u ziyarete giderler. Fakat Lord Nicholson her ikisini de huzuruna kabul etmez. Üstelik Rıza Tevfik, Lord Nicholson’un şahsi yakın dostu olmasına rağmen. Aradan yıllar geçer  Lord Nicholson emekli olur ve Londra’ya yerleşir. Rıza Tevfik’de Londra’da okuyan oğlunu ziyaret eder. Bu ziyaret esnasında eski dostu Lord Nicholson’u ziyaret eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Muhalif Şairlerin Abdülhamid Pişmanlığı

Hilafet Tepkisi

Eski İngiliz Büyükelçisi ile Rıza Tevfik yıllar sonra tekrar bir araya gelmiştir.  Laf lafı açar ve Rıza Tevfik beklenen o soruyu sorar. “Abdülhamid’i tahttan indirmek için, İngiliz Sefareti’nde beraber nice planlar yaptık. Abdülhamid tahttan indirildikten sonra sizi ziyaret etmiştik. Fakat bizi huzurunuza kabul etmediniz. Neden?” Eski Sefir gülerek izah eder. ” Birlikte çok zaman geçirdik ve Abdülhamid’i tahttan indirmek için çok planlar yaptık. Siz Abdülhamid’i tahttan indirdiniz. Fakat hilafeti kaldırmadınız. Osmanlı hilafet ile hakimiyetimiz altında ki topraklarda müslümanları ayaklandırıyor.” Bu cevap karşısında şaşkına dönen Filozof Rıza misafirliği nihayetlendirir.

Bizler için sorun olan Ekrem İmamoğlu’nun İngiliz Büyükelçisi ile ne yemek yediği değildir. Fakat vatandaş şiddetli kar yağışında mağdur olmuşken, Ekrem İmamoğlu’nun elçi ile görüşmeye gitmesi tuhaf bir durum olmuştur. Tarihten verilen örnekler akıllara “Ekrem İmamoğlu ile büyükelçi ne konuştu?” sorusunu getiriyor. Umarız ki tarih tekerrür etmez de Abdülhamid Muhalif’i Rıza Tevfik gibi pişman olmazlar…

İngiliz Büyükelçisi Ve Filozof Rıza Tevfik
İngiliz Büyükelçisi Ve Filozof Rıza Tevfik

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest