Hz Adem Aleyhisselâm

Hicri 1442 Ramazan ayındayız. Bizi ramazan ayına ulaştıran Yüce Allah’a sonsuz şükürler olsun. Biz web sitesi olarak tarih konularını ele alıyoruz. Tarih Sitesi bu güne kadar bir çok konuyu ele aldı. Fakat dini konulara hiç girmedi. Biz de ramazan dolayısı ile Peygamberler Tarihi konusunu ele almak istedik. Peygamberler Tarihi’nin ilk konusu da , tahmin ettiğiniz üzere Hz Adem Aleyhisselâm’dır.

Sizler birazdan konu ile alakalı makalemizi okuyacaksınız. Fakat biz konuya girmeden önce Peygamberler Tarihi’nin önemi hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz. Peygamberler Tarihi ahlaklı ve bilgili müminler yetiştirmemiz hususunda çok önemlidir. Ama bu bilgileri öğrenirken Kuran ve hadis-i şeriflerden doğruluğu araştırılmalıdır. Özellikle çocuklarımız bu doğru bilgiler ile Peygamberlerin hayatlarını öğrenmelidirler.  Çocuklarımız peygamberlerin hayatlarını öğrenir ve örnek alırlarsa topluma faydalı birey olarak yetişirler. Fakat dini eğitimden yoksun olarak yetişen insanlar her türlü zararı , hem kendilerine hemde çevresine verebilirler.  Hz Adem ‘in nasıl yaratıldığını ve cennetten neden yer yüzüne indirildiğini bilen bireyler dünya hayatında oluşan zorluklar karşısında daha metanetli ve sabırlı bir duruş sergiler. Bu bir din eğitimidir. Fakat din eksikliği ile yetişen müslümanlar, ilerleyen zamanlarda manevi boşluklara düşeceklerdir. Manevi boşluğa düşen insanlar ise bir çok kötü alışkanlığa  bulaşmaktadır. Bizde ramazan ayını çocuklarımız için Peygamberler Tarihi olarak değerlendirmeye karar verdik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tarihte Bamsı Kim ?

Hz Adem Aleyhisselam’ın Hayatı

Alemleri yoktan var eden Yüce Allah’dır! Yüce Allah meleklerine “yer yüzünde bir halife yaratacağım” dedi. Fakat melekler ” orada kan döken ve bozgunculuk çıkaran birisini mi yaratacaksın?” diye sordular. Yüce Allah “ben sizin bilmediklerinizi bilirim” dedi. Bunun üzerine melekler  tövbe edip af diledi. Yüce Allah topraktan Hz Adem Aleyhisselâm’ı yarattı. Tüm meleklere Hazereti Adem’e secde etmesini emretti. Tüm melekler secde etti. Fakat İblis kibir ve kıskançlığından dolayı secde etmedi. Allah İblis’i huzurundan kovdu. O günden sonra İblis’e Şeytan-ı Racim dendi. Şeytan Allah’ın huzurundan kovulduğu için Hazreti Adem’e düşman oldu.  Fakat Şeytan Hz. Adem’e dost gibi görünecekti…

Cennetten Kovulmaları

Allah, Hz Adem için Hazreti Havva’yı eş olarak yarattı. Yüce Allah ikisini cennete koydu ve dedi ki ; “dilediğiniz gibi yiyip içiniz. Fakat şu ağaca yaklaşmayın.” diye buyurdu. İblis ise bir yolunu bularak cennete girdi. Şeytan, Hazreti Adem ve Havva’ya vesvese vermeye başladı. Şeytan “Allah size o ağacı neden yasakladı bilir misiniz?O ağacın meyvesinden yemenizi istemedi. Ama yerseniz cennette ölümsüz olarak yaşayacaksınız.” diyerek önce Hazreti Havva’yı, onun vesilesiyle de Hazreti Adem Aleyhisselam’ı kandırdı. Şeytan ikisini de aldatıp o ağacın meyvesinden yedirdi. Fakat Yüce Allah her şeyi gören ve bilendi. Hazreti Adem ve  Hazreti Havva’yı cennetten çıkarıp yer yüzüne indirdi. Şeytan Yüce Allah’tan kıyamet gününe kadar mühlet istedi. Yüce Allah şeytana mühlet verdi ve onuda yer yüzüne indirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sembolik Avrupa Haritaları

Allah Hz Adem ‘i  Hindistan  çevresine, Hazreti Havva’yı da Arabistan bölgesine indirdi. Fakat Hazreti Adem Aleyhisselam çok pişmandı.  Cenab-ı Allah’a ağlaya ağlaya yalvardı ve af diledi. Allah ise onun tövbesini kabul etti. Fakat Hazreti Havva’nın nerde olduğunu bilmiyordu. Yüce Allah Adem Aleyhisselam’a Mekke tarafına gitmesini emretti. Mekke tarafına giden Hz.Adem Hz.Havva ile orada buluştu.  İnsanlar oradan türedi.  Kabe Hz. Adem döneminde taştan inşaa edildi.

Hz Adem Aleyhisselam
Hz Adem Aleyhisselam, Hz.Adem ve Havva’nın cennetten çıkarılması

One thought on “Hz Adem Aleyhisselâm

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest