Fatih’in Vasiyetnamesi

Fatih’in Vasiyetnamesi. Fatih’in Vasiyetnamesi hakkında bilgiler. Fatih’in Vasiyetnamesi ‘nde neler yazıyor?

Fatih’in Vasiyet Namesi Tarih Sitesi ‘nde.

Fatih’in Vasiyetnamesi

Fatih Sultan Mehmed Han İstanbul’u feth ettikten sonra İstanbul’a yaptığı hizmeti bir vasiyetnamede toplamıştır. Vasiyetnameyi okuduktan sonra yapılan mükemmel hizmetin günümüzde dahi yapılmasının ne kadar zor olduğunu anlayacaksınız.

İşte O Muthiş Hizmetler

Ben ki, İstanbul Fatihi abd-i âciz Fatih Sultan Mehmed, bizâtihi alın terimle kazanmış olduğum, akçelerimle satın aldığım, İstanbul’un taşlık mevkiinde kâin ve mâlumu ‘l-hudut olan 136 bab dükkanımı aşağıdaki şartlar muvacehesinde vakıf sahih eylerim

Bu gayrı menkulâtımdan elde olunacak nemalarla İstanbul’un her sokağına ikişer kişi tayin eyledim. Bunlar ki, ellerindeki bir kap içinde kireç tozu ve kömür külü olduğu halde, günün belirli saatlerinde bu sokakları gezerler. Sokaklara tükürenlerin , tükürüklerini üzerine bu tozu dökerler ki, yevmiye 20’şer akçe alsınlar.

Ayrıca 10 cerrah, 10 tabip, ve 3 yara sarıcı tayin nasp eyledim. Bunlar ki, ayın belirli günlerinde İstanbul’a çıkarlar. bilâistisna her kapıyı vuralar ve o evde hasta olup olmadığını sorarlar. var ise şifası ya da mümkünse şifayap olalar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sultan 2.Abdülhamid Han'ın Hizmetleri

Değilse, kendilerinden bir karşılık beklemeksizin Darülaceze’ye kaldırılarak, orada salah bulunduralar…

Mazallah herhangi bir gıda maddesi burhanı da vaki olabilir. Böyle bir hal karşısında bırakmış olduğum 100 silah, ehli erbaba verile. Bunlar ki hayvanat-ı vahşiyenin yumurtada veya yavruda olmadığı sıralarda Balkanlar’a çıkıp avlanalar ki, zinhar hastalarımızı gıdasız bırakmayalar.

Ayrıca kulliyemde inşa eylediğim imarathanede şehit ve şühedanın harimleri ve medine-i İstanbul fukarası yemek yiyeler. Ancak, yemek yemeye ve almaya bizâtihi kendileri gelmeyip, yemekleri güneşin loş bir karanlığında ve kimse görmeden kapalı kaplar içerisinde evlerine götürüle.

Fatih'in Vasiyetnamesi
Fatih’in Vasiyetnamesi

Bilinmeyen Kelimeler

Abd-i Aciz: aciz kul
Bab: Parça
Menkulat: taşınmaz mal
Nema Gelir
Nasb: Görevlendirme
Bilaistisna : İStisnasız
Şifayap olalar: Şifa vereler.
Darülaceze : Huzurevi
Selah: Ferah
İmarethane: Aşevi
Harimleri :Aileleri

Her gün bir Tarih Konusu işlenecek olan web sitemizi sosyal medya ağlarımızı takip etmeyi unutmayın. Hayırlı Günler.

Facebook Sayfası
İnstegram
Tarihanem
Osmanlı Tarihi

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest