Fatih Sultan Mehmet ‘in Dilenci Kardeşi

Türk milletinin geçmişinde sözlü ve yazılı bir çok tarih bilgisi vardır. Ama bunların yanında kıssa olarak da nitelendirebileceğimiz, tarih bilgileri de yer almaktadır. Bu kıssalar sayesinde, çocuklarımızın tarihe olan ilgisi artıyor ve atalarımızı daha yakından tanıma şansı buluyor. Bu gün ki konumuz ise Fatih Sultan Mehmet kıssasıdır. Kıssalar, gerçek hikayelerden oluşur. Bunlara bilimsel adıyla “anekdot” adı da verilir. Tarih Sitesi olarak anekdotlara büyük önem veriyoruz. Anekdotlar sayesinde tarihimiz daha keyifli ve daha sürükleyici hale geliyor.

Fatih Sultan Mehmet 33 yıl Osmanlı padişahlığı yapmış ve bu süre içerisinde ömrünü gâzaya adamış kutlu bir sultandır. Yirmi bir yaşında İstanbul’u fethederek Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV)’in hadisi şerifine mahzar olmuştur. Bu kutlu sultan zaman zaman, halk içerisinde gezer ve ava giderdi. Bu esna da insanlarla münasebette bulunur,  hem halkın nabzını ölçer hemde ilginç olaylara şahitlik ederdi. Bu kıssalardan birisi de Fatih Sultan Mehmet ‘in Dilenci Kardeşi ‘dir. Gelin hep beraber, bu güzel ve anlamlı kıssayı  okuyalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çanakkale Şehitlerine Mehmet Akif Ersoy

Fatih Sultan Mehmet ‘in Dilenci Kardeşi

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’da kaldığı vakitler ya halkın arasına karışır halkın nabzını tutardı, ya da fiziken diri kalmak için ava giderdi.  Bir gün ava gitti sırada karşısına bir dilenci çıkar. Dilenci atın üzerinde gelen heybetli yiğidin, Sultan Mehmet olduğunu anlar. Sultan Mehmet’in atının önüne geçerek bir sadaka ister. Fatih Sultan Mehmet  bir adet altın vererek yoluna devam eder.

Altını alan dilenci cesurca Sultan’a seslenerek; “Padişah’ım! Ben senin kardeşin olduğum halde neden bana bir tek altın verirsin ? Şu yaptığın insaf mıdır? ” der . Bu sözler karşısında Sultan birazcık öfkelense de bunu belli etmeden; “Bu nasıl bir sözdür? Benim kardeşim olduğunu nasıl söylersin ? ” diye karşılık verir. Cesur dilenci hemen cevap verir: “Nasıl olur ?  Sen benim kardeşim olduğunu nasıl bilmezsin?” der

Bu sözlerden sonra Fatih Sultan Mehmet atından inerek bu kardeşliğin sırrını öğrenmekte ısrar eder… Dilenci ; “Padişah’ım ikimiz de Hz. Adem’in oğulu değil miyiz? ” der.  Sultan II.Mehmet bu cevaba  gülümseyerek ve zekice bir cevap verir; “Eğer öteki kardeşlerimizin de haberi olursa, senin hissene bu bir altın dahi düşmez.” der.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dağlık Karabağ Tarihi Meselesi

 

Kaynak: Osmanlı Tarihi’nden İlginç Anekdotlar

Sosyal Medya

2 thoughts on “Fatih Sultan Mehmet ‘in Dilenci Kardeşi

 • Eylül 30, 2020 tarihinde, saat 3:32 pm
  Permalink

  Son derece detayli bilgiler paylasilmis emeginize sağlik

  Yanıtla
 • Ekim 1, 2020 tarihinde, saat 9:32 pm
  Permalink

  tarihi ögrenmek için en doğru adres, yureginize emeginize saglik tesekkur ederiz…

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest