Devlet Nasıl Yıkılır?

Dünya, nice medeniyetlerin kuruluşuna ve yıkılışa şahitlik etmiştir. Adını tarihe yazmış nice medeniyetin yıkılışı, kuruluşundan daha çok ses getirmiştir. Kimse Truva’nın kuruluşunu asla merak etmez. Fakat Truva’nın yıkılışı üzerinden binlerce yıl geçmesine rağmen büyük bir merakla anlatılıyor. Başka bir örnekte ise çok insan Bizans’ın 1453 yılında yıkıldığını bilir. Tarih sitemizin bu gün ki konusu bir Devlet Nasıl Yıkılır? Bu makalemiz kısa bir anekdot makalesidir. Bu makalemizde Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman ile dönemin ulemalarından olan Beşiktaşlı Yahya Efendi’nin muhabbeti anlatılmaktadır.

Osmanlı’nın en muhteşem dönemiydi. Zaman Kanuni Sultan Süleyman devri. Kazanılan zaferler ile nice topraklar fethediliyor, devletin üstünlüğü gücü, şanı cihana yayılıyordu. Öyle bir şanlı devlet oluyor ki, tarihçiler o dönem için “muhteşem yüzyıl” tabiri kullanıyorlar. Bu gün İstanbul Boğazı’nda göğe yükselen bir çok camii kubbeleri Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılıyor, devletin şanı bu kubbelerle cihana yayılıyordu. Bir gün Kanuni Sultan Süleyman; “acaba bu şanlı devlet nasıl son bulacak ? Osmanoğulları’nın akibeti ne olacak ?Bu Devlet Nasıl Yıkılacak?” diye düşünmeye başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İngiltere'nin İşgali Osmanlı Tarafından Önlendi

Devlet Nasıl Yıkılır?

Fransa’ya dansı yasaklatan, Almanları 2 saatte bozguna uğratan, Barbaros’la Akdeniz’i Türk Gölü haline getiren, Mimar Sinan ile yıkılmaz eserler yapan Kanuni Sultan Süleyman, bu şanlı devletin nasıl yıkılacağı hakkında derin bir düşünceye dalmıştır. “Devlet Nasıl Yıkılır?” cenderesine kapılan Kanuni, aklında ki soruyu Beşiktaşlı Yahya Efendi`ye yazarak  sormaya karar verir. Mektubu yollar ve bir müddet sonra Yahya Efendi’den cevap gelir.

Neme Lazım…

Beşiktaşlı Yahya Efendi’den gelen mektuptan, Kanuni Sultan Süleyman hiç bir şey anlamamıştır. Mektupta “Neme lazım be Sultanım” yazmaktadır. Yazılan cevaptan bir şey anlamayan Kanuni, soluğu Yahya Efendi’nin dergahında alır.  Kanuni; “Bu verdiğin cevapta bilmediğimiz bir mana mı vardır? Yoksa bizi geçiştirir misin?” diye sorar. Yahya Efendi ‘de “Sultanım sizi geçiştirmek ne haddimize? Ben sorunuzu iyice düşündüm ve kanaatimi açık açık yazdım.” Tekrar söze giren Sultan Süleyman ; “Fakat ben bir şey anlamadım! “Bu Devlet Nasıl Yıkılır?” diye sordum. “Aman beni karıştırma Sultanım” der gibi bir cevap geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İngiliz Büyükelçisi ve Filozof Rıza Tevfik

Ve Yahya Efendi Hazretleri müthiş cevabı verir; “Sultanım!Devletimizin sonu nasıl olur bilmem. Ama bir “Devlet Nasıl Yıkılır?” diye sorarsanız bunu çok iyi bilirim. Devlette zulüm artarsa, haksızlık yayılırsa, koyunları kurtlar değil çobanlar yerse,

Devlet Nasıl Yıkılır?
Devlet Nasıl Yıkılır?

garibanların, mazlumların, fukaraların feryat figanı göğe çıkarsa ve bütün bu olanları insanlar gördüğü halde “neme lazım” deyip susarsa devletin sonu görülür. ” der.  Koca Sultan bu söylenenleri göz yaşları ile dinler ve Allah’a kendisini böyle ikaz eden bir alimi tanıdığı içinde şükreder.

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest