Bizim Muhafazakarlar

Sosyal medyada ve çevremde bir çok siyasi tartışmalara şahit oluyorum. En büyük eksikliğimizin tarih bilgisi olduğunun kanaatine vardım.  Peki bu bilgisizliği neye borçluyuz? Kitap okumamaya borçluyuz. Bizim Muhafazakarlar, sevemedi bir türlü kitap okumayı.  Evde alışkanlık haline gelmediği için, çocuklarımız da sevmedi. Sonra o çocuklarımız büyüdü, kitap okuyarak büyüyen kemalist dostlarının hayat tarzına özenmeye başladı. Bir çok evladımız malesef yanlış yollara sapıp, yanlış sözler söylemeye başladı. Çocuklarımızın derdi müzikler, cafeler, filmler ve para oldu. Vardır muhakkak değerlerine sahip çıkan gençlerimiz. Ama çoğu gencimiz fani dünyanın eğlencesine kanmış durumda.

Adamlar çocuklarına Yılmaz Özdil’in kitaplarını alıp okuturken, biz ise gidip Yavuz Bahadıroğlu kitabı alıp okutmadık!  Onlar Zülfü Livaneli’nin kitaplarını alıp okudular ve çocuklarınıda o yönde yetiştirdiler. Bizim Muhafazakarlar  çocuklara kitaplar aldı. Hakkını yemeyelim.  Ama biz çocuğa kitap alırken kendimize almayı unuttuk. Daha doğru sigara paramızı düşünüp kendimize asla almadık. Biz okumayınca çocuklarda pek oralı olmadı. Bizim Muhafazakarlar bol bol filmler izledik. Amerikan hayali kahramanları ile çocuklarımızı büyüttük. Süperman, örümcek adam, batman… Sevdiremedik çocuklarımıza Osman Gazi‘yi, Abdülhamid’i … Çünkü biz bilmiyorduk ki çocuklar nerden bilsin ?Alıp okumadık ki Ahmet Şimşirgil’i …İ. Hakkı Uzunçarşılı,  raflarında tutsunlar diye mi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İngiliz Büyükelçisi ve Filozof Rıza Tevfik
Bizim Muhafazakarlar
Bizim Muhafazakarlar neyi amaçlıyor? Neden az kitap okuyor?

yazdı cilt cilt Osmanlı tarihlerini.

Bizim Muhafazakarlar

Siyasi tartışmalara gelince Bizim Muhafazakarlar Osmanlı’yı seviyor.  En çok da şu cümle bizim muhafazakar dostlar tarafından çok kullanılıyor; “Dedemizin mezarını okuyamıyoruz.” Evet çok haklısın. Okuyamıyoruz! Bir Türk vatandaşının büyük bir kültür eksikliğini gösterir. Hadi önceden öğreten gösteren yoktu. Pandemiden önce, hayrat vakfı ve gençlik spor bakanlığının ortaklaşa düzenlediği ücretsiz Osmanlıca kursları vardı. Bizde katıldık. İlk gittiğimizde 4-5 kişiydik. Hocamız dedi ki; “13 kişi kayıt olur, 10 kişi devamlı gelirse, sertifika vereceğiz.” Aradık eşi dostu. Kimse gelirim demedi. Kuzenim ile internetten çağrımızı duyan bir dostumuz davetimize icabet etti. İki kişiyi zor bulduk. Allah onlardan razı olsun!

Geçenlerde araştırma yaptım. Türkiye’de en çok satılan kitaplara baktım. Popüler bir internet sitesi en çok satılan 50 kitabı listelemiş. Tek tek baktım. En çok satılan İlber Ortaylı’nın  “Hayatta doğru seçimler için öneriler”  adlı kitabı. İlber Ortaylı sağcısı ve solcusu tarafından sevilen bir tarihçi. Olabilir dedik listeye devam ettik. En çok satılan elli kitap içerisinde  Zülfü Livaneli var, Yılmaz Özdil var,  Soner Yalçın var,Elif Şafak var ve bir çok yabancı yazar var. Bizim Muhafazakarlar ilk elliye bir tane tarihçi yazarımızı yerleştiremedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Fatih Sultan Mehmet 'in Dilenci Kardeşi

Bir tanesinde Mustafa Armağan’ın “Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı” olmaz mı ? Hani çok seviyorduk Kadir Mısıroğlu’nu? Hadi diyelim o internet sitesi komünist. Diğer sitelerde mi palavra atıyor? Bir mağzada Yavuz Bahadıroğlu’nun bazı tarih kitapları 9-10 lira gibi fiyatlara satılıyor. Bir hafta sonra markete gittiğimde kitaplar aynı yerinde duruyor. Bizim Muhafazakarlar kitap almıyor, okumuyor… Sonra siyasi tartışmalar sırasında kemalistin biri Abdülhamid için “Kıbrısı Verdi” iftirası atar ve oracıkta kalırsın. Kemalistin yalan söylediğine eminsin. Ama bilmediğin içinde bir şey diyemiyorsun.

Bizim Muhafazakarlar kitaba para vermek yerine sigaraya para vermeyi tercih ederler. Osmanlıca derslerine “akşam işten yorgun geliyoruz.” bahanesi ile gelmezler. Halbuki akşama “halı saha maçı var” deseler; eve uğramadan direk halı sahaya geçerler. Okumayı sevmeliyiz. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav)’e inen ilk ayet neydi ? “Yaratan Rabbin’in adıyla oku!” . Sevgili dostlar sizlere tavsiyem hem Kuran-ı Kerim’i, hem tarihimizi, hemde bilimsel çalışmaları okuyunuz. Evlatlarınızın yanında okuyunuz. Onlara da okumayı alışkanlık haline getiriniz. Osmanlı Türkçesi’ne önem veriniz.

 

One thought on “Bizim Muhafazakarlar

  • Ocak 15, 2021 tarihinde, saat 1:22 pm
    Permalink

    Çok güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest