Kılıç Arslan (? – 1107)

*Türk milleti olarak tarihimizle çok övünür ve gurur duyarız. Fakat tarih araştırması yapmayı sevmeyiz. Milletimiz adına çok büyük bir eksikliktir. Anadolu Selçuklu ve Büyük Selçuklu adını bir çoğumuz duydu. Fakat çok azımız bu konular hakkında hakikatli bilgilere sahiptir. Bizde Tarih sitesi olarak, tarihte ki kahramanlarımızı sizlere tek tek anlatmaya çalışıyoruz. Bu gün ki tarihi kahramanımız Birinci Kılıç Arslan ‘dır!  Biz daha önceden dizi ve filmlerin milletimiz üzerinde nasıl bir etki oluşturduğunu anlatmıştık. Diriliş Ertuğrul, Filinta, Payitaht Abdülhamid, Uyanış Büyük Selçuklu dizileri tarihi karakterleri canlandırarak milletimize unutulan kahramanlarımızı yeniden hatırlatmaktadır.

Birinci Kılıç Arslan kimdir? Ne zaman doğmuştu ve ne zaman ölmüştür? Kılıç Arslan’ın başarıları nelerdir? Siz tüm bu soruların cevabını makalemizin devamında bulabileceksiniz. Fakat konuya geçmeden önce kısa bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Tarih sitemiz çok yakında Peygamberler Tarihi adlı kategori ile Ramazan ayında sizlere hizmet verecektir. Allah’ın izni ile ramazan boyunca her gün bir peygamberin hayatını sizlere aktaracağız. Fakat sizlerden tek ricamız bizlere yorum ve beğeni yaparak destek vermeniz olacaktır.

Kılıç Arslan

Birinci Kılıç Arslan, Kutalmış Oğlu Süleyman Şah’ın oğludur. Kutalmış oğlu Süleyman Şah Türkiye Selçuklu Devleti’nin (Anadolu Selçuklu) kurucusudur. Süleyman Şah 1086 yılında Suriye Meliki , Melik Tutuş’a yenilmiş ve vefat etmiştir. Süleyman Şah’ın iki evladı KılıçArslan ve Davud Arslan yetik kalmıştı. Fakat Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah iki kardeşi yanına alarak İsfehan’a götürdü. Kılıç Arslan burada iyi bir eğitim-

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sultan Berkyaruk
Kılıç Arslan
Kılıç Arslan (? – 1107) Anadolu Selçuklu Devleti 2. sultanı

öğrenim görererek, İslam terbiyesi ile yetiştirildi.

Melikşah vefat ettikten sonra, Büyük Selçuklu Devleti’nin tahtına Berkyaruk geçti. Birinci Kılıç Arslan, Sultan Berkyaruk’un izni ile Anadolu’ya İznik’e geçti ve altı yıldır boş duran Türkiye Selçuklu tahtına oturdu. KılıçArslan Türkmen aileleri etrafında  topladı ve dağılan Türk birliğini yeniden tesis etti.

Fırsatçı Bizans

Fakat Bizanslılar 6 yıllık boşluktan yararlanarak Marmara sahillerini işgale başlamışlardı. İzmir Beyi Çaka bey ile Birinci Kılıç Arslan, Bizans’a karşı ittifak etti. Bizan İmparatoru Alexios , Türk kuvvetlerine karşı denizden büyük bir ordu gönderdi. Çaka Bey ve KılıçArslan bu Bizans ordusunu bozguna uğrattı. Fakat Bizans kuvvetleri sadece Marmara sahillerini değil, Balıkesir ve Kapıdağ bölgelerini de işgal etmişti. Türk kuvvetleri bu bölgelerden de Bizanslıları temizlemeyi başardı.

Haçlı Seferi

Birinci Kılıç Arslan, Bizans zaferinden sonra 1095’de Malatya’ya sefere çıktı. Türk kuvvetleri Malatya’yı kuşatmıştı. Zafer haberi an meselesiydi. Fakat yüz binlerce kişilik Haçlı ordusunun Türkiye Selçuklu topraklarına girdiği haberi alındı. Kılıç Arslan Malatya muhasarasını kaldırmak zorunda kaldı. Süratle memleketi İznik’i müdafaya yöneldi. Türk Kuvvetleri haçlılar ile savaşa girdi. Fakat haçlılar sürekli takviye almaktaydı. İki tarafta ağır zayiat vermekteydi. Türk kuvvetleri bir çok haçlı kumandanını öldürmeyi başardı. KılıçArslan, sürekli takviye alan düşman kuvvetlerine karşı meydan muharebesini devam ettirmenin zararlı olacağını anladı. Türk ordusu geri çekildi ve İznik 1097 yılında haçlıların eline geçti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Darbeler Tarihi

Danişmend Gazi ve Emir Hasan ile İttifak

Birinci Kılıç Arslan Danişmend Gazi ve Kayseri Emiri Hasan ile ittifak kurdu. Haçlı ordusunun hedefi Eskişehir’di. Fakat KılıçArslan, Danişmend Gazi ve Emir Hasan ittifakı ani baskınlarla haçlı ordusuna ağır zayiatlar verdi. Haçlı ordusu altı yüz binden, yüz binlere kadar düştü. Fakat Büyük Selçuklu Devleti’nde oluşan taht kavgaları, haçlı ordusunun önünü açtı. Kudüs‘e ulaşan haçlılar; Urfa, Antakya ve Kudüs’de hristiyan idareler kurdular. (BKNZ Sultan Berkyaruk)

Konya Başkent

İznik’in kaybu ve birinci haçlı seferinden sonra Birinci Kılıç Arslan Anadolu Türkleri’ni toplamaya başladı. Konya Başkent ilan edildi. KılıçArslan, Büyük Selçuklu’nun dağılmasından sonra İslam alemine hakim olmak istedi. Fakat Musul Emiri Çavlı, Suriye Meliki Rıdvan ve Artukoğlu İlgazi ile Habur ırmağı kıyısında 1107 yılında yaptığı savaşı kaybetti ve yaralı olarak Habur Nehri’ni geçerken boğularak şehid oldu. Birinci KılıçArslan’ın naaşı Meyâfarikin’e götürülerek kendisi için yapılan türbeye defnedildi. Birinci KılıçArslan Türkler’in Anadolu’dan atılamayacağını ıspatladı.

One thought on “Kılıç Arslan (? – 1107)

  • Mart 8, 2021 tarihinde, saat 7:49 pm
    Permalink

    Oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum emeğinize sağlık

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest