Ayasofya’nın Tarihi

10 Temmuz 2020 Cuma günü ülke olarak tarihi anlara saniye saniye şahitlik ettik. Ayasofya 86 yıl sonra ibadete açıldı. Danıştay 10. dairesinin aldığı karara göre 1934’de bakanlar kurulu tarafından alınan karar hükümsüz sayılarak Ayasofya Camiisi ibadete açılmasının cumhurbaşkanının iradesine bıraktı. Kararın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzaladığı genelge ile Ayasofya 86 yıl sonra Müze statüsünden Camii statüsüne dönmüş oldu. Bizde Ayasofya’nın Tarihi ‘ni ele almak istedik.

10 Temmuz Cuma günü akşam saat 20:53’de konuşma yapan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan; “24 Haziran Cuma günü cuma namazı ile birlikte ibadete açılacağını” ulusa sesleniş konuşmasında bildirdi. Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasında emeği geçen, Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşları olmak üzere ,Tüm bakanlar bakanlıklara, danıştay 10. dairesi üyelerine, bu hususta emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi bildiriyoruz.

Ayasofya’nın Tarihi

 1. I.Konstantin (M.S 272, 337) tarafındna yapımına başlandı. Tarih
 2. II.Konstantin zamanında 360 yılında tamamlandı. Fakat bu ilk Ayasofya bir yangında harap oldu.
 3. ı. Justinianus (Justinyen) yangında harab olan Ayasofya kilisesi yerine daha sağlam ve daha büyük bir ayasofya kilisesi inşa ettirdi. 537 yılında kilise tamamlandı. Miletli İsidoros ve Trallesli Anthemius adlı iki mimar tarafından tasarlanıp inşaa ettirildi. İnşaasında Artemis Tapınağı sütünları getirilerek yapımında kullanıldı.
 4. 1024 yılında Latinler(Dördüncü Haçlı Seferi) tarafından istila edildi. Ayasofya yağmalanıp harab edildi.
 5. 1261’de Bizans tekrar hakimiyeti ele aldı. Ele geçirildiğinde Ayasofya harab ve yağmalanmış haldeydi.
 6. 1334 yılında yaşanan deprem ise Ayasofya’ya çok zarar verdi. Ekonomik olarak zor durumda olan Bizans dönem dönem Ayasofya’yı ibadete kapatmak zorunda kaldı.
 7. 1354’de Ayasofya tamir edilerek yeniden ibadete açıldı.
 8. 1453’de İstanbul Fatih Sultan Mehmed tarafından feth edilerek Bizans’a son verilmiş oldu. Fetih sembolü olarak en büyük kilise olan Ayasofya Camii’ye dönüştürüldü. İlk cuma namazı Fatih Sultan Mehmed tarafından kıldırıldı .
 9. Sultan 2.Selim emri ile Mimar Sinan tarafından Ayasofya Camii’si tamir ettirildi.
 10. Sultan I.Mahmud sıbyan mektebi, şadırvan, aşhane kütüphane ve yeni bir hünkâr mahfili ile mihrap inşa ettirdi. Böylelikle Ayasofya Camii’si külliyeye dönüştürüldü.
 11. 1932 senesinde restorasyon amacıyla ibadete kapatıldı. Türk hükümetinin izni ile Amerika’dan gelen bilim adamları ,Fatih Sultan Mehmed’in üzerini sıva ile kapattırdığı mozaikleri gün yüzüne çıkarttı.
 12. 1934’de Bakanlar Kurulu’nun kararı ile Ayasofya Müze’ye çevrildi.
 13. 1936’da müze olarak ilk ziyaretçilerini ağırladı.
 14. 10 Temmuz 2020’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden ibadete açıldı.
 15. 24 Temmuz 2020’de ilk cuma namazı ile Ayasofya Camii’si yeniden müminlerin hizmetine girecektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Şerif Hüseyin'in Pişmanlığı

Kelime Manası Nedir

İlk önce Ayasofya’nın kelime anlamına bakalım. Yunanca’da;
Aya: Kutsal veya İlahi manasına
Sofya: Bilgelik manasına gelmektedir. yani Ayasofya Kutsalbilgelik ya da ilahibilgelik anlamlarını taşımaktadır.

Tarık bin Ziyad

Bir Cevap Yazın

Pin It on Pinterest